"Николай Носов "Амьд малгай"" сэдэвт илтгэл. Уран зохиолын уншлагын хичээлийн хураангуй, илтгэл Н.Н.Носов "Амьд малгай" Унших хичээлийн танилцуулга Амьд малгай

Смолина Н.А.

Зүйл:Уран зохиолын уншлага

Хичээлийн төрөл:Сурсан зүйлээ нэгтгэх

Хичээлийн сэдэв: Н.Н.Носов “Амьд малгай” 2-р хичээл

Анги: 2

Хичээлийн зорилго:

    Н.Носовын бүтээлүүдтэй оюутнуудыг үргэлжлүүлэн танилцуулах; ой санамж, яриа, уншсан, сонссон зүйлээ нарийвчлан харуулах чадварыг хөгжүүлэх.

Төлөвлөсөн үр дүн:

    Сурагчид сурах бичгийн үгийн сан, тайлбар толь бичигт тулгуурлан зарим үгийн агуулгыг урьдчилан таамаглах чадвартай байх; санал бодлоо хэлэх; баатруудын тухай ярих, тэдэнд хандах хандлагаа илэрхийлэх; Ажлын тоймыг зурах, тойм, зургийн төлөвлөгөөнд үндэслэн текстийг нарийвчлан тайлбарлах.

Хэрэглэсэн арга, техник:харилцан яриа, практик ажил, материалын асуудалтай танилцуулга. Мультимедиа ашиглах, харааны материал, ажлын янз бүрийн хэлбэрийн хослолууд (урд, бүлэг, хувь хүн).

Тоног төхөөрөмж:Н.Носовын хөрөг, түүний ном, картуудын үзэсгэлэн (ярианы халаалтад зориулсан текст)

Хичээлийн үеэр:

Хичээлийн алхамууд

цаг

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

UUD үүсэх

Зохион байгуулах цаг

1 мин

Шалгалт

Яриа халаах

2 минут

Мастерын ажил айж байна.

Айдас том нүдтэй.(Үг бүрийг онцолсон зүйр цэцэн үгсийг уншина уу)

Хичээлийн зорилгоо тодорхойлох

2 минут

PPPEEEEEPPPPPEEEEEEEEPPPPPPEPPPP

Анхаар! Чухал даалгавар: бүх P ба E үсгийг хай. Үгийг унш.

Энэ хэн болохыг таагаарай? (Носов) (слайд 1)

Яагаад? (Бид түүний түүхийг уншдаг)

Николай Носовын ямар түүхүүд танд танил вэ?

– Манай зохиолч Н.Н.Носовын номын үзэсгэлэнг хараарай. Манай сургуулийн номын сангаас авсан номнууд шинэхэн харагдахгүй, хамгийн бүдүүлэг, уншлага сайтай номнууд. Та яагаад бодож байна вэ?

- Тийм ээ, тэд уншдаг, тэд тавиур дээр хэзээ ч суудаггүй.

Бид дараагийн хичээлүүдэд тэдэнтэй үргэлжлүүлэн танилцах болно. Өнөөдөр бид "Амьд малгай" үлгэр дээр үргэлжлүүлэн ажиллах болно. Та үүнийг гэртээ уншсан, гэхдээ одоо үүнийг хэр анхааралтай уншсаныг шалгацгаая.

Өнгөрсөн материалыг чөлөөтэй эзэмшсэн байх. Өмнө нь судалсан материал, эзэмшсэн багаж хэрэгслийг ашиглан бие даан, гинжин хэлхээ, хос, бүлгээр ажиллах чадвар.

Ажлын талаархи ойлголтыг шалгах.

2 минут

(Зургийг самбар дээр байрлуулсан: машин, малгай, төмс, зулзага, цана, хоккейн таяг, чарга, цанын шон, залуус)

– Өгүүллэгт гарч ирсэн объектууд болон дүрүүдийг олоорой. Нэмэлт зүйлсийг нэрлэнэ үү

Зохицуулалт:багштай хамтран сургалтын шинэ зорилтуудыг тавих:

Гэрийн даалгавраа шалгаж байна

5 минут

1. Николай Носовын "Малгай амьдардаг" өгүүллэгээс сэдэвлэсэн тест. (Слайд 3)

1) Түүх дээрх муурны нэр:

а) Борка; б) Васка; в) Чимээгүй.

2) Муур доор унасан:

ороолт; б) цув; в) малгай.

3) Зугтахын тулд хөвгүүд малгайнаас авав:

а) цанын шон; б) покер; в) самбар.

4) Хөвгүүд малгай руу юугаар буудсан бэ?

а) лууван; б) төмс; в) өргөст хэмх.

5) Малгайн дор хэн байсан бэ?

а) гөлөг; б) зулзага; бяцхан хулгана.

Та даалгавраа зөв гүйцэтгэсэн эсэхийг шалгацгаая. Навч солих. (Слайд 4)

2. Хөгжлийн даалгавар. Анаграмм - үсгийн дарааллыг өөрчлөх, үгийг таних.

Анаграммуудыг шийдвэрлэх. "Амьд малгай" өгүүллэгт энэ жагсаалтын бүх үгс тааралдаагүй. "Нэмэлт" үгийг олоорой. (хоёр хоёроороо ажил)

натаком (өрөө)

токаршка (төмс)

модко (шүүгээний шүүгээ)

зикорна (сагс)

чергако (покер)

ваткро (ор)

нокчоко(зулзага).

Карт дээр ажиллаж байна. Үе тэнгийн үнэлгээ

Танин мэдэхүйн UUD

1. Мэдээллийг нэг хэлбэрээс нөгөө хэлбэрт хөрвүүлэх: жижиг бичвэрүүдийг дэлгэрэнгүй тайлбарлах.

2. Анги, багшийн хамтарсан ажлын үр дүнд дүгнэлт гаргах.

3. Сурах бичгийн тархалтад анхаарлаа хандуулна.

4. Текст болон дүрслэлээс асуултын хариултыг ол.

Биеийн тамирын минут

2 минут

Нүдэнд зориулсан дасгал.

Уншиж эхлэхээсээ өмнө нүдээрээ бие халаалт хийцгээе.

Нүдээ "дээш - доош", "баруун - зүүн" гэж өргө.

Нүдээрээ дугуй хөдөлгөөн хий.

залхуу найм хий

Дасгалыг хий.

Шинэ материал сурах

10 мин

– Сурах бичгийг х. 54

– Зохиолч түүхээ яагаад амьд малгай гэж нэрлэсэн гэж та бодож байна вэ?

-Мурзага ямар нэртэй байсан бэ?

- Энэ түүхийн баатрууд болох хөвгүүдийн нэр хэн бэ?

Залуус юу хийж байсан бэ?

-Гэнэт юу болсон бэ?

– Тэд малгайтай тулалдахын тулд ямар зэвсэг сонгосон бэ?

– Залуус малгай руу төмс шидэж эхлэхэд юу болсон бэ?

– Залуус үнэхээр хэнээс айдаг байсан бэ?

– Хөвгүүдийн зан байдлыг дүрслэхэд ямар зүйр үг тохиромжтой вэ?

– Энэ түүхийг хэдэн хэсэгт хувааж болох вэ? Хэсэг бүр гол санааг агуулсан байх ёстой гэдгийг санаарай. (Дөрвөн хувьд). Хамтдаа түүхийн төлөвлөгөө гаргацгаая.

Бид яагаад түүхийг төлөвлөдөг вэ?

- Түүхийн энэ хэсэг юуны тухай вэ?

-Энэ хэсгийг яаж гарчиглах вэ?

– Хөвгүүд малгайн дор хэн нуугдаж байгааг мэдсэн үү? (Үгүй). Уншигчид яах вэ? (Тийм)

-Тэгэхээр тэр айдас дэмий гэдгийг уншигчдад мэдээсэй гэж хүссэн тул зулзага малгайн доор орсон тухай түүхээ эхэлсэн. Өгүүллийн энэ хэсэг нь маш чухал бөгөөд үүнийг оршил гэж нэрлэдэг.

Түүхийн баатруудын талаар танд ямар сэтгэгдэл төрж байна вэ?

Тэд зоригтой хөвгүүд үү, хулчгар уу (Хүүхдүүд өөр өөр хариулт өгдөг).

-Хэдэн дүр байдаг вэ? (Вадик, Вова, зохиолч)

– Уншлага бэлд (1-2 минут дуулиантай уншсаны дараа хүүхдүүд хоёрдугаар хэсгийг дүрд нь уншина). (Хүүхдүүд " Буйдан дээрээс үсрэн өрөөнөөс гарав”.)

- Түүхийн энэ хэсэг юуны тухай өгүүлдэг вэ? (Хөвгүүд хэрхэн айсан тухай)

- Энэ хэсгийн гарчиг гаргаж ирээрэй. (Айдас)

– Өгүүллийн гурав дахь хэсгийг хүнээр нь унш, өөрөөр хэлбэл. харилцан яриа. Хэлэлцүүлэгт хэдэн оролцогч байна вэ? (Хоёр) Түүхийн дүр бүр ямар үг хэлж байгааг хараарай. (1-2 минутын турш шуугиантай уншсаны дараа хүүхдүүд харилцан яриагаар уншдаг) (Хүүхдүүд "... гал тогоо руу гүйх" гэсэн үгсийг уншдаг.)

- Түүхийн энэ хэсэг юуны тухай өгүүлдэг вэ? (Хөвгүүд малгай руу хэрхэн төмс шиддэг тухай)

- Энэ хэсгийн гарчиг гаргаж ирээрэй. (Залуусын шийдвэр)

– Дөрөвдүгээр хэсгийг дараалан уншина уу.

- Түүхийн энэ хэсэг юуны тухай өгүүлдэг вэ? (Малгайны доороос саарал сүүл хэрхэн цухуйсан тухай)

- Энэ хэсгийн гарчиг гаргаж ирээрэй. (Хөвгүүд амьд малгайны "нууцыг" илчилсэн)

Хөвгүүд малгайны “нууц”-ыг олж мэдээд юу мэдэрсэн бэ? (Хөнгөвчлөх).

1. Муурын зулзага тоглож байна.

3. Залуучуудын шийдвэр.

4. Хөвгүүд амьд малгайны “нууц”-ыг задлав.

- Одоо бидний зохиосон үлгэрийн төлөвлөгөөг сурах бичгийн 6-р асуултанд өгсөнтэй харьцуул. 59. Сайн байна, тийм үү?

– Ярианы харилцааны дүрмийн дагуу харилцан ярианд оролцох.

Тэд багштайгаа хамт төлөвлөгөө гаргадаг.

Харилцааны UUD

1. Бид бусдын яриаг сонсох, ойлгох чадварыг хөгжүүлдэг.

3. Бодол санаагаа амаар болон бичгээр илэрхийлэх.

4. Хосоор болон багаар ажиллах чадвартай.

Зохицуулалтын UUD

1. Хичээл дэх үйл ажиллагааны зорилгыг багшийн тусламжтайгаар тодорхойлж, томьёолох.

2. Хичээл дээрх үйлдлүүдийн дарааллаар ярилц.

3. Сурах бичгийн зурагтай ажиллах үндсэн дээр өөрийн таамаглалыг (хувилбар) илэрхийлж сур.

4. Багшийн санал болгосон төлөвлөгөөний дагуу ажиллаж сурна.

Хувийн үр дүн

1. Бид дүрүүдэд хандах хандлагаа харуулах, сэтгэл хөдлөлөө илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлдэг.

2. Тодорхой нөхцөл байдалд тохируулан үйлдлээ үнэлэх.

3. Бид суралцах сэдэл, зорилготой танин мэдэхүйн үйл ажиллагааг бүрдүүлдэг.

Биеийн тамирын минут

нүдний хувьд

2 минут

Биеийн тамирын дасгал хийх

Судалсан материалыг нэгтгэх.

8мин

- Энэ бол хөгжилтэй, инээдтэй түүх бөгөөд бид инээдтэй байдалд орсон дүрүүдийг зохиогчтой хамт инээдэг.

Энд байгаа үйл явдал маш хурдан хөгжиж, үйл явдлууд ар араасаа хөвөрнө. Зурган дээр үйлдлийг дүрслэх нь маш хэцүү гэдгийг бид өмнөх хичээлүүд дээр хэлсэн. Гэхдээ зураач хүнд байдлаас хэрхэн гарсаныг хараарай. Үүнийг хийхийн тулд түүхийн зургуудыг үзээрэй. (Хүүхдүүд зургуудыг хардаг).

– Зураач нь өрнөж буй үйл ажиллагааны нэг агшинд тохирсон цуврал зургуудыг бүтээсэн бөгөөд тэд хамтдаа болсон явдлын түүхийг өгүүлдэг.

Эхний зураг дээр юу харагдаж байна вэ?

– Таны бодлоор залуусын аль нь Вадик, аль нь Володя вэ? Текстийн үгээр өөрийн үзэл бодлоо батал.

"Айсандаа чичирч байсан" гэсэн илэрхийллийн тайлбар (айсан).

– Хөвгүүд “айснаасаа болж чичирч” байсныг зураач хэрхэн илэрхийлж байна вэ?

Хоёр дахь зураг дээр хөвгүүд хэрхэн сууж байгааг харьцуул.

Зохиолд дүрүүд ямар байрлалд сууж байгааг өгүүлдэг үү? (Үгүй).

Мөн зураач тэр үеийн хүүхдүүдийн сэтгэл санааг зурсан зургаар илэрхийлж чадсан. Зураачийн үүрэг бол зохиолчийн хэлийг - үгийг өөрийн хэл, өнгөний хэл рүү "орчуулах" явдал юм. Зохиолч юу бичсэн нь дүрслэлийг хараад бидэнд илүү тодорхой болно.

Залуус аа, бид зургуудыг үзээд түүхийн төлөвлөгөө гаргалаа. Одоо "Блицополл" гэсэн бяцхан тоглоом тоглоцгооё. Та агуулгыг сайн мэддэг эсэхийг шалгахыг хүсч байна.

"Блицопорос" тоглоом.

- Надад хэлээч, Н.Н.Носовын "Амьд малгай" өгүүллэгт бүх зүйл ийм байсан (Хүүхдүүд асуултанд хурдан хариулдаг).

1. Васка зулзага шалан дээр эсвэл шүүгээн дээр сууж байсан уу?

2. Володя, Вадик хоёр зулзага малгайн доор хэрхэн орсныг харсан уу, хараагүй юу?

3. Хэн малгайгаа өсгөхийг хүссэн: Володя эсвэл Вадик?

4. Малгай Володя руу эсвэл Вадик руу мөлхөж байсан уу?

5. Вадик малгай эсвэл Володяг төмсөөр цохисон уу?

6. Васка гэрлээс хурхирч, нүдээ цавчсан уу, эсвэл айсандаа чичирсэн үү?

Сайн хийлээ! Одоо дараагийн даалгавар.

Тоглоом "Үгийг сэргээх"

- Энэ бүх үгс үлгэрт тааралдсан тул эгшиг нэмж сэргээ. (Слайд 9,10)

к м д V л д V д к

ш л п с т л д в н

к х н к м н т к р з н

к т н к к р т ш к Н с in

- Уншиж буй үгэндээ хэр анхааралтай ханддагийг шалгацгаая. Түүхийн хамгийн эхлэлийг самбар дээр бичсэн байдаг. Зарим үсэг дутуу байна. Би ямар үсэг оруулах ёстой вэ? (Слайд 11)

К...тэнк Васка с...к...загварын ойролцоо п...лу дээр хийж, ялаа өшиглөсөн. Загвар дээр, хамгийн ирмэг дээр ... малгай хатгадаг ...

Шалгах (слайд 12)

Текст дээр үндэслэн багшийн асуултад хариулж, өөрийн үзэл бодлоо илэрхийлэх чадвар.

Нөхдийн санаа бодлыг анхаарч, текстээс зохиогчийн санааг олж, "тайлах" хүслийг харуулсан.

Картуудтай ажиллах. Өөрийгөө шалгах

Үе тэнгийн үнэлгээ

Тусгал

2 минут

Та өөрийгөө юу гэж магтах вэ?

Та юуг хамгийн сайн хийсэн бэ?

Тэдний ажлыг флаш карт ашиглан үнэл

Хичээлийг дүгнэж байна

2 минут

– Бид өнөөдөр ангидаа аль зохиолчийн түүхтэй ажилласан бэ?

- Энэ түүх юуны тухай вэ?

- Энэ түүхийн аль хэсгийг илүү санаж байна вэ? Яагаад?

Гэрийн даалгавар

2 минут

Төлөвлөгөөний дагуу дахин өгүүлэл бэлтгэ

Хичээл уран зохиолын уншлагаэнэ сэдвээр:

Н.Н. Носов "Амьд малгай"

3-р анги

Бэлтгэсэн, хэрэгжүүлсэн

Багш аа анхан шатны ангиуд

Дюкарева Л.Ю.

"Липовскийн дунд сургууль" хотын боловсролын байгууллага

Зорилтот: оюутнуудад Н.Н.Носовын "Амьд малгай" бүтээлийн агуулгатай танилцуулах.

Даалгаварууд:

    Бага ангийн сурагчийг харуулах ухамсартай уншигч болгон төлөвшүүлэх

унших сонирхол, унших чадвар сайтай (өгөгдсөн түвшинд).

нас), унших боломжтой текст болон хүүхдийн бие даасан ажлын арга

тодорхой түвшний мэдлэгтэй ном.

    Үл мэдэгдэх айдас эргэж болно гэдгийг хүүхдүүдэд ойлгуул

комик нөхцөл байдал.

    Таамаглал дэвшүүлэх, харьцуулах, үзэл бодлоо илэрхийлэх чадварыг хөгжүүлэх.

4. Шүүмжлэл, ой санамж, төсөөлөл, яриаг хөгжүүлэх.

5. Бие биедээ хүлээцтэй хандах, харилцан хамтын ажиллагааг төлөвшүүлэх.

Хичээлийн төрөл: шинэ материал сурах.

Тоног төхөөрөмж:медиа проектор, дэлгэц, танилцуулга.

Сурган хүмүүжүүлэх технологи:

    тайлбарлах, дүрслэх заах;

    аман бүтээлч, бүтээлч үйл ажиллагаа;

    хамтын ажиллагааны сурган хүмүүжүүлэх ухаан (боловсролын яриа хэлэлцээ, боловсролын хэлэлцүүлэг);

    мэдээлэл харилцааны технологи.

Хүлээгдэж буй үр дүн:

    хичээлийн идэвхийг нэмэгдүүлэх;

    сургалтын үр дүнг сайжруулах;

    сурагчдын бүтээлч чадварыг хөгжүүлэх.

Хичээлийн үеэр:

1. Зохион байгуулалтын мөч. Оюутнуудын сэтгэлзүйн байдал.

Бие бие рүүгээ инээмсэглэцгээе. Хичээл нь харилцааны бүх баяр баясгаланг авчирч, таны туслахууд анхаарал, авхаалж самбаа, авхаалж самбаа байх болтугай.

2. Зорилгоо тодорхойлох.

(Слайд №2)

Зургийг анхааралтай ажиглаж, слайд дээр дүрсэлсэн хүн ямар байсныг ойлгохыг хичээ. Нүүр нь амьдралыг илэрхийлдэг. Нүдэндээ анхаарлаа хандуул, инээмсэглэ. Тэд юу вэ?

Та гэртээ Николай Николаевич Носовын ном байна уу?

(Слайд №3-4)

Бүтээл нь зохиолчдоос нь илүү насалдаг зохиолчид байдаг. Би эдгээр номыг уншиж, дахин уншихыг хүсч байна. Николай Николаевич Носов бол эдгээр зохиолчдын нэг юм. Зохиолч нь олон жил явсан ч хүүхдүүдийн хамгийн алдартай, хайртай зохиолчдын нэг хэвээр байна. Түүний бүтээлүүдэд анхаарлаа хандуулаарай. Та тэдний заримтай нь аль хэдийн уулзсан байх гэж бодож байна.

(Слайд № 5-6-7)

Николай Николаевич Носов 1908 онд Украинд жүжигчний гэр бүлд төржээ. Сургуулиа төгсөөд үйлдвэрийн ажилчнаар ажилласан. Гэвч тэрээр урлагт маш их татагдаж байсан ч урлагийн дээд сургуульд элсэн орж, дараа нь кино урлагийн дээд сургуульд шилжиж, хүүхэлдэйн кино, шинжлэх ухаан, боловсролын киноны найруулагчаар ажилласан. Николай Николаевич Носов санамсаргүй байдлаар зохиолч болсон: хүүгээ төрөхөд түүнд олон үлгэр ярих шаардлагатай болжээ. Хүү нь өсч том болж, улам олон үлгэр шаардсан. Н.Носовын уран бүтээлийн төвд алсын хараатай залуус, хийморьлогууд, няцаашгүй зохион бүтээгчид, үзэл санааныхаа төлөө байнга шийтгүүлдэг үе тэнгийнхэн байдаг. Носовын түүхүүдэд амьдралын хамгийн энгийн нөхцөл байдлыг ер бусын инээдтэй сургамжтай түүх болгон хувиргадаг.

Та миний түүхийн бүх зүйлийг ойлгож байна уу?

Жүжигчин- зураач - дүрд тоглодог театрчилсан тоглолтууд, кино театрт, телевизээр

Институт- өндөр боловсролын байгууллага.

Кино театр- амьд бодит байдлын сэтгэгдэл төрүүлдэг хальсанд буулгасан хөдөлгөөнт дүрсийг дэлгэцэн дээр хуулбарлах урлаг.

Захирал -бүтээлч ажилтан, театр, зугаа цэнгэлийн хөтөлбөрийн захирал.

Үе тэнгийнхэн- хэн нэгэнтэй ижил насны хүн, үе тэнгийн.

Хөгжилтэй түүх хүмүүсийг инээлгэж, инээлгэдэг. Гэхдээ инээд бол ноцтой асуудал юм. Хүүхэд асуудалтай байгаа найз руугаа эсвэл унасан хөгшин эмэгтэй рүү инээх нь огт инээдтэй биш юм. Амьдралын жинхэнэ инээдтэй зүйлсийг харж, эргэн тойрныхоо хүмүүсийн хошигнолыг ойлгож, хөгжилтэй тохиолдлын талаар өөртөө ярьж сурах нь чухал юм. Үүнийг бид Николай Носовын түүхийг жишээ болгон ангидаа сурах болно.

(Слайд №8-9)

Түүний бүтээлээр хүүхэлдэйн кино бүтээгдсэн.

(Слайдын дугаар 10)

Өгүүлбэрийг уншина уу. Ямар үгсийн хослол нь сонирхлыг төрүүлдэг эсвэл ер бусын мэт санагддаг вэ? Амьд малгай байдаг гэдэгт та итгэх үү?

Гэхдээ зохиолч үүнийг чадна гэдэгт итгэдэг. Николай Носов та бүгдэд тохиолдож болох олон хөгжилтэй хүүхдийн түүхийг бичсэн. Өнөөдөр бид тэдний нэгтэй танилцах болно. Чам шиг залуусыг гэртээ сууж байхад нь ийм зүйл тохиолдсон.

Бид хаанаас ажиллаж эхлэх вэ?

Би юу хийх хэрэгтэй вэ?

Би өнөөдөр ангидаа юу сурч байна вэ?

3. Агуулгыг гарчигаар нь таамаглах.

Өгүүллийн гарчигаас өгүүллэг юуны тухай өгүүлж байгааг хэлж чадах уу? (санал болгож буй хариултуудыг самбар дээр бичих)

Тайлбар толь бичгийн ажил

Текстэнд үгс байх болно, утгыг нь тодруулцгаая

(Слайд №11)

Хувцасны шүүгээ- цагаан хэрэглэл болон төрөл бүрийн жижиг гэр ахуйн эд зүйлсийн шүүгээ бүхий намхан шүүгээ.

Покер- зууханд түлш холих зориулалттай бөөрөнхий үзүүртэй төмөр саваа.

хагарал- цохих.

Доош унах -суух хэцүү, унах.

4. Биеийн тамирын дасгал

"Пирамид"

Энд том пирамид байна (дээш хүрэх)

Хөгжилтэй дуугарах бөмбөг (газар дээрээ үсрэх)

Зөөлөн хөлтэй баавгай (хөлний гадна талд алхмууд)

Хүн бүр том хайрцагт амьдардаг (том талбайг харуулах)

Гэхдээ би орондоо ороход (гар хацрын доор, нүдээ аниад)

Бүгд тоглож эхэлдэг (ямар ч хөдөлгөөнийг дүрсэл)

5. Багшийн уншлага + өрнөлийн хөгжлийг урьдчилан таамаглах.

(Багш ба сайн уншсан хүүхдүүд уншиж, бусад сурагчид текстийг дагаж мөрддөг. Унших явцад багш зогсолт хийж, хүүхдүүд үйл явдал цаашид хэрхэн хөгжих талаар боддог.)

1-р хэсгийг унших ("тэд шүүгээний дэргэд малгай харсан" гэсэн үгсийн өмнө)

2-р хэсгийг унших ("Түүний ард Вовка байна" гэсэн үг хүртэл)

Дараа нь малгай юу хийх вэ?

Залуус айдсаа даван туулж чадах болов уу?

3-р хэсгийг унших ("за, очоод хар" гэсэн үгийн өмнө)

Үгсийн утгын зөрүү байна уу: айх, айж сэгсрэх.Зохиолч ямар илэрхийлэл ашигладаг вэ?

Залуус өрөөнд буцаж ирэх үү?

Хэрэв малгай дайрвал тэд өөрсдийгөө хэрхэн хамгаалах вэ?

4-р хэсгийг унших ("малгай үсрэх болно" гэсэн үг хүртэл)

Ажил хэрхэн дуусах вэ? Амьд малгайны нууц юу вэ?

(Слайд №12)

5-р хэсэг (багш хэлдэг)

6. Бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, сонгон унших.

Танд түүх таалагдсан уу? Хэрхэн? Хөвгүүдийн сэтгэл санаа хэрхэн өөрчлөгдсөн бэ?

Хөвгүүд малгайн дор хэн нуугдаж байгааг мэдсэн үү? Текстээс үгээр батална.

Түүхийн баатруудын талаар танд ямар сэтгэгдэл төрж байна вэ?

Тэд ямар зан чанартай байсан бэ?

Баатруудын зан чанар, зохиолчийн тэдэнд хандах хандлагыг ойлгохын тулд Носов хөвгүүдийн үйлдлийг хэрхэн дүрсэлж, тэдний талаар юу, хэрхэн ярьдагийг харцгаая.

Хөвгүүдийг юу айлгасан бэ?

Тэд малгай амьд биш гэдгийг ойлгосон уу? Текстээс энэ тухай өгүүлсэн үгсийг олоорой.

Та айдсыг мэдэрч байсан уу? Хэзээ? Аймшигтай, дараа нь инээдтэй байсан ийм ер бусын түүх танд тохиолдож байсан уу?

Та айдсаа хэрхэн даван туулах вэ?

Өгүүллийн агуулгад аль зүйр үг хамгийн тохиромжтой вэ?

(Слайд №13)

    Хэрэв та чононоос айдаг бол ой руу бүү яв.

    Долоон удаа хэмжиж, нэг удаа зүснэ.

    Айдас том нүдтэй.

Санаа тодорхойлох ( гол утгатүүх).

Энэ нь тэд энгийн, танил объект хачирхалтай, ойлгомжгүй байдлаар аашилж байна гэж айж байсан гэсэн үг юм.

Хүүхдүүд "амьд" малгайг харсан анхны мөчид хэрхэн биеэ авч явсан бэ?

Тэдний зан байдлыг дүрсэлсэн үгсийг олоорой.

Самбар дээр бичнэ үү: 1. Айсан

Тэд яагаад эхлээд айж, гал тогоо руу гүйж ороод, дараа нь малгай руу дайрч эхлэв?

Гал тогоонд орсны дараа тэд зан авираа өөрчилсөн үү?

Гал тогооны өрөөнд яриа хэлэлцээг уншъя.

Хөвгүүд малгайны “нууц”-ыг олж мэдээд ямар сэтгэгдэлтэй байсан бэ?

Самбар дээр бич: 2. Бид урам зоригтой болсон.

Вадик яагаад зулзагаа тэвэрч, энхрийлж эхэлсэн бэ?

Самбар дээр бичих: 3. Бид баяртай байсан.

Хэрэв та уг бүтээлийн баатруудын оронд байсан бол яах байсан бэ?

Энэ бол хөгжилтэй, инээдтэй түүх юм, бид зохиолчтой хамт хөгжилтэй нөхцөл байдалд орсон дүрүүд рүү инээдэг.

7. Хичээлийн хураангуй. Тусгал

Бидний уншсан түүхийн нэр юу вэ? Хэн бичсэн бэ?

Таны хэлсэн үг рүү буцаж очоод хариултууд нь зохиогчийн санаатай давхцаж байгаа эсэхийг харцгаая?

Мөн бага зэргийн зөрүүтэй байдаг. Гэхдээ бид бүгд өөр, адилхан сэтгэж чадахгүй, хүн бүр өөр өөрийн гэсэн бодолтой байдаг.

Сайн уншигч байх амархан гэж та бодож байна уу?

Өгүүлбэрийг үргэлжлүүлнэ үү:

Энэ нь надад сонирхолтой байсан ...

Би хүссэн…

Би үүнийг олж мэдсэн ....

Би зохион байгуулсан…

Дараагийн хичээл дээр бид энэ хэсэг дээр үргэлжлүүлэн ажиллах болно. Ангидаа хамтран ажилласан та бүхэндээ баярлалаа.

https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Н.Носов “Амьд малгай”

Та яагаад Н.Носов өгүүллэгээ “Амьд малгай” гэж нэрлэсэн гэж бодож байна вэ? Энэ бичвэрт аль зүйр үг хамгийн тохиромжтой вэ? Эдгээр зүйр үгэнд багтсан өөр ямар бүтээлийг бид уншсан бэ? орос ардын үлгэр“Айдас том нүдтэй”, Мордовын үлгэр, Е.Чарушин “Аймшигт түүх”, С.Михалков “Зоригийн хүч”.

Та өгүүллийн гарчгийг хэрхэн ойлгосон бэ? Түүхийн баатрууд хэн байсан бэ? -зоригтой - тоглоомтой - сониуч - авхаалжтай - ухааралтай - эелдэг - хулчгар

Хичээл дээр та ямар шинэ зүйл сурсан бэ? Та ангид өөрийгөө юу гэж магтах вэ? Танд түүх таалагдсан/таалагдахгүй байсан уу? Яагаад? Гэрийн даалгавар: Илэрхий унших хуудас 54-58

Урьдчилан үзэх:

Үзүүлэнг урьдчилан үзэхийг ашиглахын тулд Google бүртгэл үүсгээд түүн рүү нэвтэрнэ үү: https://accounts.google.com


Слайдын тайлбар:

Н.Носов “Амьд малгай”

Хичээлийн зорилго: Төлөвлөгөөний үндсэн дээр текстийг дахин ярих; Дүрд суурилсан унших чадварыг сайжруулах; Уншсан зүйлдээ хандах хандлагаа илэрхийлэх; Тест ашиглан түүхийн талаарх мэдлэгээ нэгтгэн дүгнэ.

Төлөвлөгөө: Васка зулзага ялаа барьж байв. Малгай амьд уу? Хөвгүүд малгай руу төмс шиддэг. Малгайны доороос саарал сүүл цухуйв.

Анаграмм - үсгийн дарааллыг өөрчлөх, үгийг таних. Натамок Торкашка Домок Черогак Нотёкок

Тест: 1. Муурын зулзагыг хэн гэдэг байсан бэ? a) Тишка b) Васка c) Мурзик d) Ванка; 2. Малгай хаана байсан бэ? a) ширээн дээр б) цээжний шүүгээнд в) тавиур дээр;

3. Малгай унасан, учир нь: а) муур түүн дээр шүүрэн авсан б) салхи үлээж в) залуус түүнийг цохисон; 4.Залуус өрөөнөөс хаашаа гүйсэн бэ? а) коридор руу б) гал тогоо руу в) тагтан руу; 5. Муурын зулзага ямар сүүлтэй байсан бэ? a) цагаан b) саарал в) хар

6. Залуус юуг зэвсэг болгон ашигласан бэ? а) лууван б) манжин в) төмс 7. "Амьд" малгайны нууцыг хэн анх дэлгэсэн бэ? a) Володя, Вадик b) Володя в) Вадик

Тестийн хариулт: 1.b 2.b 3.a 4.b 5.b 6.c 7.b

Бодлого: Хичээл дээр та ямар даалгавруудыг гүйцэтгэж чадсан бэ? Хичээл дээр юу сурсан бэ? Хичээлээс танд юу сонирхолтой байсан бэ? Та өөрийгөө юу гэж магтах вэ? Та өөрийгөө хэрхэн үнэлэх вэ: маш сайн, сэтгэл ханамжтай.


Сэдвийн талаар: арга зүйн боловсруулалт, танилцуулга, тэмдэглэл

2-р ангид Н.Носовын "Амьд малгай", 3-р ангийн Дүрслэх урлагийн "Тэжээвэр амьтад" зохиолын уншлагын танилцуулга-хураангуй.

Бага оврын бага сургуулийн уран зохиолын уншлага (2-р анги), дүрслэх урлаг (3-р анги) хичээлийн танилцуулга, хураангуй....

Танилцуулга нь "Оросын сургууль" боловсролын цогцолборын 2-р ангийн уран зохиолын унших хичээлд зориулж "Н.Н. Носов "Амьд малгай" сэдвээр эмхэтгэсэн.

Оросын сургуулийн хөтөлбөрийн дагуу 2-р ангид Носовын "Амьд малгай" уран зохиолын уншлагын талаархи хичээлийн тэмдэглэл, танилцуулга.

Хоёр хичээлийн тэмдэглэл, Оросын сургуулийн хөтөлбөрийн дагуу 2-р ангид Носовын "Амьд малгай" уран зохиолын уншлагын илтгэл....

"Оросын сургууль" боловсролын цогцолборын уран зохиолын уншлагын боловсрол, арга зүйн багц ("Н.Н. Носов "Амьд малгай" хичээлийн технологийн зураг. ХИЧЭЭЛ 1" + боловсролын танилцуулга) 2-р анги

Сэдэв: уран зохиолын уншлагаАнги: 2а...

Хичээл 58 Уран зохиолын уншлага 2018.02.02

Сэдэв.Н.Носов “Амьд малгай”

Зорилго: N.N-ийн бүтээлийн жишээг ашиглан сэтгэн бодох чадварыг хөгжүүлэхэд түлхэц өгөх. Носов "Амьд малгай"; тоглоом, мэдээлэл, харилцаа холбооны технологийг ашиглан унших сонирхол, хайрыг бий болгох; урлагийн бүтээлд дүн шинжилгээ хийх, монолог, харилцан ярианы яриаг сайжруулах чадварыг хөгжүүлэхэд хувь нэмэр оруулах; алсын хараагаа тэлэх ба толь бичигоюутнууд, дүгнэлт хийх, дүгнэлт гаргах, бодлоо зөв илэрхийлэх чадвар; яриа, ой санамж, бүтээлч төсөөллийг хөгжүүлэх, унших сонирхол, хувь хүний ​​ёс суртахууны шинж чанаруудыг (нинжин сэтгэл, эр зориг, шийдэмгий байдал) хөгжүүлэх.

Тоног төхөөрөмж:Н.Носовын “Амьд малгай” өгүүллэг, проектор, дэлгэц, компьютер, бие даан ажиллах хөзөр, Н.Носовын хөрөг, “Сурах мэдэхгүй” хүүхэлдэйн киноны хэсэг, “Мэдэхгүй ба түүний найзууд” видео бичлэг (биеийн тамирын дасгалд зориулсан), малгай. , өнгийн харандаа.

Орон зайн зохион байгуулалт:урд талын ажил, бие даасан ажил, бүлгийн ажил.

ХИЧЭЭЛИЙН ҮЕД

I .Зохион байгуулах цаг

Хонх аль хэдийн дуугарчээ.

Хичээл эхэлж байна.

Хичээл дээр бүү ярь

Гадаадын тоть шиг.

Ном бол хүүхдийн үнэнч найз,

Түүнтэй хамт амьдрал илүү хөгжилтэй байдаг!

II .Үндсэн мэдлэгийг шинэчлэх

1.Гэрийн даалгавар шалгах.

2. Яриа халаах.

Үг бүрийг онцлон тэмдэглэж зүйр үгийг унш.

Айдас том нүдтэй.

3.Зүйр цэцэн үгтэй ажиллах.

Аймхай хүн бүр сүүдрээс айдаг.

Бүх зүйл сайхан, сайнаар төгсдөг.

III .Сэтгэл төрүүлэх, зорилго тавих

Бид хаашаа явах вэ -

Та удахгүй мэдэх болно.

Алдарт хүүхэлдэйн киноноос бид олох болно

Хөгжилтэй туслах.

“Мэдэхгүй юм сурч байна” хүүхэлдэйн киноны хэсгээс үзэж байна

Тэгвэл хэн бидний хөгжилтэй туслах болсон бэ?

Дунно ямар дүгнэлтэд хүрсэн бэ? (Даалгавар бүрийг сурах хэрэгтэй. Юмыг дуусгах хэрэгтэй.)

Дунно болон түүний бүх найзуудыг хэн зохион бүтээсэнийг та мэдэх үү? Энэ бол зохиолч Николай Николаевич Носов юм. Гэхдээ тэр үлгэрийн хүмүүсийн тухай төдийгүй чам шиг залуусын тухай ном бичсэн.

IV. Шинэ материал сурах

1. Н.Н.Носовын намтараас баримтууд

Николай Носов 1908 онд жүжигчний гэр бүлд төржээ. Сургуулиа төгсөөд Кино урлагийн дээд сургуульд суралцсан. Тэрээр фронтод тулалдаж, тэндээ Улаан одны одонгоор шагнагджээ. Николай Николаевич өөрөө санамсаргүй байдлаар хүүхдүүдэд зориулж бичиж эхэлсэн гэж хэлсэн - эхэндээ тэр бяцхан хүү болон найз нөхөддөө үлгэр ярьж өгдөг. Би хэд хэдэн хүүхэлдэйн кино найруулсан.

Сонирхолтой баримт

Залуус аа, 5 минут үргэлжлэх хүүхэлдэйн киног бүтээхийн тулд хүүхэлдэйн зураач 420 зураг зурах хэрэгтэй гэдгийг та мэдэх үү.

Өнөөдөр бидний сурах гэж буй түүхийн гарчгийг уншина уу. Ямар үгсийн хослол нь сонирхлыг төрүүлдэг эсвэл ер бусын мэт санагддаг вэ? Амьд малгай байдаг гэдэгт та итгэх үү? Өнөөдөр бид чам шиг залууст тохиолдсон нэгэн түүхтэй танилцах болно.

2. Тайлбар толь бичгийн ажил.

Текст дотор утгыг нь тодруулах шаардлагатай үгс байх болно.

Хувцасны шүүгээ - цагаан хэрэглэл болон төрөл бүрийн жижиг гэр ахуйн эд зүйлсийн шүүгээ бүхий намхан шүүгээ.

Покер - зууханд түлээ, нүүрс холих зориулалттай бөөрөнхий үзүүртэй төмөр саваа.

Цанын шон - Спортын тоног төхөөрөмж, цаначид цанаар гулгаж байхдаа тэнцвэрээ олох, түлхэх зорилгоор ашигладаг.

Айсандаа сэгсэрнэ - маш их ай.

3. Уншихын өмнө тексттэй урьдчилсан ажил хийх.

Түүхэнд бид урт үгстэй тулгарах болно. Тэдгээрийг уншихад хялбар болгохын тулд хамтдаа уншъя (найрал уншлага).

Splash-сайн хандгай
гулсаж байна
хар
үсрэлт-үгүй
рас-кра-ши-ва-ли
дээвэр дээрээс хэзээ

В .Тексттэй ажиллах

1. Эхний догол мөрийг өөртөө унш.

Муурны нэр хэн байсан бэ?

Васка хаана сууж байсан бэ?

Васка малгай дээр хэнийг харсан бэ?

Тэр түүхийн эхэнд юу хийж байсан бэ?

2. Та хоёр дахь догол мөрийг чангаар унших болно.

Энэ үлгэрийн хөвгүүдийн нэр хэн байсан бэ?

3. III хэсгийг багшийн уншлага.

Би уншдаг, чи намайг дагаж, миний унших хурдыг гүйцэхийг хичээж, зөвхөн нүдээрээ уншдаг.

Уншиж байхдаа би хөвгүүдийн сэтгэлийн байдлыг хэрхэн илэрхийлсэн бэ?

Бид яагаад айгаагүй юм бэ? (Тэд Васкаг тэнд байгааг мэдэж байсан).

Нүдэнд зориулсан биеийн тамирын дасгал "Мэдэхгүй ба түүний найзууд"

4. Унших хэсэг IV (хүүхдүүд чангаар).

Хөвгүүд малгайтай тулалдахын тулд ямар зэвсгийг сонгосон бэ?

Малгай юу болсон бэ?

5. V хэсгийг унших.

Үгийн тоог тоолж, текстийг чимээгүй унш.

Залуус ямар мэдрэмж төрүүлсэн бэ?

Вадик юу санал болгосон бэ?

6. Чимээгүй уншиж, "Оюун ухаан" дасгал хий.

Текстийг "Малгай орой руу үсрэх болно" гэсэн үг хүртэл уншина уу.

Володя юу санал болгосон бэ?

Төмсийг малгайнд хэн цохисон бэ?

7. Текстийг дуустал нь унших (багш).

Хөвгүүд хэнийг харсан бэ?

Залуус ямархуу байсан бэ?

Түүхийн туршид зулзага юу мэдэрсэн гэж та бодож байна вэ?

Энэ түүх танд инээдтэй эсвэл гунигтай санагдсан уу?

Та ямар мэдрэмжийг мэдэрсэн бэ?

Биеийн тамирын минут

VI. Судалсан материалыг нэгтгэх.

    "Блиц санал асуулга" тоглоом.

Н.Н.Носовын "Амьд малгай" үлгэрт бүх зүйл тохиолдсоныг надад хэлээч (Хүүхдүүд асуултанд хурдан хариулдаг).

1. Васка зулзага шалан дээр эсвэл шүүгээн дээр сууж байсан уу?

3. Хэн малгайгаа өсгөхийг хүссэн: Володя эсвэл Вадик?

4. Малгай Володя руу эсвэл Вадик руу мөлхөж байсан уу?

5. Вадик малгай эсвэл Володяг төмсөөр цохисон уу?

6. Васка гэрлээс хурхирч, нүдээ цавчсан уу, эсвэл айсандаа чичирсэн үү?

2. Үг үсгийн алдаа шийдвэрлэх. (карт дээр)

Сайн хийлээ! Одоо дараагийн даалгавар. Үүнийг дуусгахын тулд та 2 бүлэгт хуваах хэрэгтэй. Бидний түүхэнд малгай гэнэт гарч ирэв. Бид үг (1-р бүлэг) ба текстийг (2-р бүлэг) сэргээхийг хичээх болно.

1-р бүлгийн даалгавар.

- Энэ бүх үгс үлгэрт тааралдсан тул эгшиг нэмж сэргээ.

к м д V л д V д к

ш л п с т л д в н

к х н к м н т к р з н

2-р бүлгийн даалгавар.

- Уншиж буй үгэндээ хэр анхааралтай ханддагийг шалгацгаая. Түүхийн хамгийн эхлэл нь карт дээр бичигдсэн байдаг. Зарим үсэг дутуу байна, тэдгээрийг бөглөнө үү.

К...тэнк Васка с...к...загварын ойролцоо п...лу дээр хийж, ялаа өшиглөсөн. Загвар дээр, хамгийн ирмэг дээр ... малгай хатгадаг ...

Ажлыг шалгаж байна.

3. Туршилт.(багш асуулт, хариултыг уншиж, оюутнууд зөв хариултыг сонгоод цаасан дээр бичнэ)

Туршилт:

1. Хөвгүүдийн байдлыг ямар үгээр илэрхийлдэг вэ?

a) Залуус харж байгаа бөгөөд аль хэдийн таасан байна.

б) Залуус маш их сонирхож үздэг.

в) Залуус малгай руу хараад айсандаа сэгсэрнэ.

2. Малгайтай тулалдахаар яаж шийдсэн бэ?

a) Владик, Володя нар өрөөнөөс гарахгүй байхаар шийдэв. Володя чимээгүйхэн суув ...

б) Владик, Володя нар айлгахыг хүссэн. Владик тогшиж эхлэв.

в) Владик, Володя хоёр хашгирч, тусламж дуудаж эхлэв.

3. Хөвгүүдийн гарт ямар эд зүйлс байсан бэ?

a) Володя покер, Владик цанын шонг авав

б) Владик покер, Володя цанын шонг авав.

в) Виталий покер, Валера цанын шонг авав.

4. Авдар шүүгээ гэж юу вэ?

a) ТВ байрлуулсан шүүгээ.

б) Ном хадгалах шүүгээ.

в) Юмны шүүгээтэй намхан шүүгээ.

5. Малгайн дор хэн байсан бэ:

а) Гөлөг. б) зулзага.в) хулгана.

Туршилтын гүйцэтгэлийг шалгах.

VII . Тусгал. Хичээлийн хураангуй.

- Залуус аа, та бүгдийн өмнө малгай байна. Хэрэв хичээлийн үеэр бүх зүйл танд ойлгомжтой байсан бол та идэвхтэй ажиллаж, өөртөө итгэлтэй, тохь тухтай, сонирхолтой байсан бол малгай дээрх туузыг зурах болно. ногоон өнгөтэй.

Хэрэв та жижиг алдаа гаргасан ч хурдан зассан бол аваарай шар.

Хэрэв ямар нэг зүйл тодорхойгүй байвал хичээл дээр бэрхшээл гарч, та өөртөө итгэлгүй, сонирхолгүй болсон бол - улаан.

– Бид өнөөдөр ангидаа аль зохиолчийн түүхтэй ажилласан бэ?

- Энэ түүх юуны тухай вэ?

- Энэ түүхийн аль хэсгийг илүү санаж байна вэ? Яагаад?

– Николай Николаевич өөрийн түүхүүдэд уншигчдадаа сонирхолтой, хэрэгтэй зүйлийг хэлэх боломжийг алддаггүй гэдгийг та аль хэдийн анзаарсан. Тэрээр хүний ​​давуу болон сул талуудын талаар маш энгийн, хялбар бөгөөд хошин шогтойгоор өгүүлдэг.

Ажилласан залуустаа баярлалаа
Энэ удаад ч тэд намайг урвуулсангүй.

Мэдээжийн хэрэг маш их баяртай байна

Би одоо танд үнэлгээ өгөх болно!

VIII . Гэрийн даалгавар

Манай Мэдэхгүй яагаад ч юм гунигтай байна. Хичээл маань дуусч байгаа болохоор бид хүүхэлдэйн киноны туслахтайгаа удахгүй салах ёс хийх хэрэгтэй болсон бололтой. Хүүхэлдэйн киног бүтээхэд маш их цаг зарцуулдгийг та аль хэдийн мэдэж байгаа тул бид киноны зурвас бүтээхийг хичээх болно. Та бүлгүүдэд хуваагдах бөгөөд бүлэг бүр төлөвлөгөөний тодорхой хэсгийг дүрслэн харуулах болно. Кино зургийн жааз зурахын тулд та текстийг сайн мэдэх хэрэгтэй. Үүний тулд та үүнийг дахин унших хэрэгтэй. Хүүхэлдэйн киноны баатрууд ярьж чадахгүй. Ийм киноны зурвас нь уйтгартай, ойлгомжгүй байх болно. Тиймээс, дараагийн хичээл дээр бид үүнийг дуугарах болно, үүний тулд та гэртээ текстийг дахин хэлэх дасгал хийх хэрэгтэй.

    киноны зурваст өөрийн хүрээ нэмэх,

    төлөвлөгөөний дагуу давтан өгүүлэл бэлтгэх.

Түүхийн талаар бод

Өгүүлбэр цээжлэхгүйгээр.

Мөн энэ талаар бодоорой:

Юу яриад байгаа юм бэ? Юуны тухай?

Яагаад юу болсон бэ?

Тэгээд энэ бүхэн юунд хүргэсэн бэ?

Надад дахиад хэлээч -

Мөн түүхийг санаарай.



Сэдвийн үргэлжлэл:
Татварын систем

Олон хүмүүс хувийн бизнесээ эхлүүлэхийг мөрөөддөг ч тэд үүнийг хийж чадахгүй. Ихэнхдээ тэднийг зогсоож буй гол саад бэрхшээлийн хувьд тэд дутагдлыг...

Шинэ нийтлэлүүд
/
Алдартай