Намрын өнгөний тухай ямар бүтээлүүд ярьдаг вэ? Намрын өнгөний сэдвээр эссэ

Уран зохиолын унших хичээлийн хураангуй

2 "б" анги

Багш: Тарабарова Ю.С.

Арга зүйч: Николаева А.Н.

Оюутан: гр.741 бүлэг, Горбунова Елена Владиславовна

Хичээлийн сэдэв: "Намрын өнгө. А.С. Пушкин "Гунигтай цаг..", А.Аскаков "Намар".

Тоног төхөөрөмж: "Намрын" хөгжмийн зохиол Свиридов Г., танилцуулга, сурах бичиг, уран зураг

Хичээлийн зорилго, зорилтууд:

Сэдэв:

Уран зохиолын бүтээлээр дамжуулан намрын байгалийн үзэсгэлэнт байдлын талаархи ойлголтыг бий болгох;

Сэдвээ тодорхойлох ба гол утгатекст бичиж, санал бодлоо зөвтгөх;

Уран зохиол ба уран зургийн бүтээлүүдийн ялгааг тодорхойлж, санал бодлоо зөвтгөх;

Текстээс харьцуулалтыг ол.

Мета субьект:

Зохицуулалт:

Алгоритм дээр үндэслэн сургалтын даалгаврыг гүйцэтгэх;

Сургалтын даалгаврыг гүйцэтгэхдээ өөрийгөө үнэлэх, харилцан баталгаажуулах.

Танин мэдэхүйн:

Хүүхдийнхээ амьдралын хүрээг тэлэх.

Харилцааны:

Янз бүрийн санал бодлыг харгалзан үзэж, боловсролын яриа хэлэлцээний хүрээнд хамтран ажиллахыг эрмэлздэг.

Хувийн:

Намрын байгалийн үзэсгэлэнт байдалд сэтгэл хөдлөл, үнэ цэнэд суурилсан хандлагыг харуулах.

Хичээлийн үеэр

Хичээлийн алхамууд

Багшийн үйл ажиллагаа

Оюутны үйл ажиллагаа

Зохион байгуулах цаг

Ингээд хонх дуугарав, хичээлээ эхэлцгээе. -Бүх зүйл бэлэн үү? Бид ширээгээ хараад чимээгүйхэн суулаа. Сайн байна уу залуусаа, намайг Елена Владиславовна гэдэг бөгөөд өнөөдөр хичээл байна уран зохиолын уншлагаБи чамтай хамт өнгөрөөнө.

Суудал авч байна

Мэдлэгийг шинэчлэх

Хичээлийн сэдвийг тодорхойлох

Хөгжмийн бүтээлийн талаарх ойлголтыг шалгах.

"Намрын" хөгжмийн бүтээлийг сонсох

Шинэ хэсгийг танилцуулж байна

Яриа

Хичээлийн зорилго, зорилтыг тодорхойлох

Яриа

Төлөвлөлт

Тодорхойлолтын танилцуулга

Тодорхойлолт дээр ажиллаж байна

Зураачийн хуулбарыг үзэх

Яриа

Физминутка

Сурах бичигтэй ажиллах

Сурах бичигт унших

Пушкиний намтар

Тайлбар толь бичгийн ажил

Бүтээлийг уншиж, дүн шинжилгээ хийх

Шүлэг уншиж байна

Дүгнэж байна

Тусгал

Дүгнэлт

Гэрийн даалгавар

Залуус аа, одоо би та бүхнийг Георгий Свиридовын "Намрын" хөгжмийн бүтээлийг сонсохыг урьж байна.

Гэхдээ эхлээд дэлгэцийг харцгаая, энд та Г.Свиридовын хөргийг харж байна. 1915 оны арванхоёрдугаар сарын 16-наас 1998 оны нэгдүгээр сарын 6-нд төрсөн Оросын хөгжмийн зохиолч, төгөлдөр хуурч. Георгий сурч байх үед бага сургууль, чамтай бараг нас чацуу байсан тэрээр уран зохиол сонирхож эхэлсэн. Аажмаар хөгжим түүний сонирхлын хүрээнд нэгдүгээр байр эзэлж эхлэв. Тэнд бага сургуульд байхдаа Георгий Свиридов анхны хөгжмийн зэмсэг болох балалайка тоглож сурсан, тэр маш авъяаслаг хүү байсан.

Г.Свиридов симфони, концерт, оратори, кантата, дуу, романс бичсэн.

Одоо би "Намрын" хөгжмийн бүтээлийг сонсохыг санал болгож байна.

Энэ хөгжим танд таалагдсан уу? Яагаад? - Хөгжмийн зохиолч ямар сэтгэл хөдлөлийг илэрхийлэхийг хүссэн бэ? Чи яагаад ингэж бодоов?

Тэр ямар цаг агаарыг хөгжмөөр дүрслэхийг хүссэн гэж та бодож байна вэ? Хөгжим ямар сонсогдож байна вэ?

Хөгжим үнэхээр тайван, гунигтай мэдрэмж төрж байна

Өнөөдөр хичээл дээр ямар улирлын тухай ярина гэж та бодож байна вэ?

Бид тантай хамт шинэ хэсгийг эхлүүлж байгаа ч сурах бичигт юу гэж нэрлэгдсэнийг харцгаая. 24-р хуудас руу эргэж, (оюутан) бидэнд хэсгийн гарчгийг уншина уу.

Намар бол жилийн маш олон янзын цаг юм. Энэ нь ихэвчлэн өнгөт намар эхэлдэг.

"Намрын өнгө" гэсэн хэллэгийг та хэрхэн ойлгож байна вэ?

Намар бол авъяаслаг зураач бөгөөд заримдаа эргэн тойрныхоо бүх зүйлийг хэдхэн хоногийн дотор өөрчилдөг. Зуны турш биднийг баярлуулсан тод ногоон өнгө нь гайхамшигтайгаар өөрчлөгдөж байна. Ногоон хивс гэнэт тод, өнгөлөг болдог. Галт улаан гал тод өнгөөр ​​гялалзаж, зуныг үдэв.

Хичээл дээр чамтай юу хийхийг бидэнд хэн хэлж чадах вэ?

Олон яруу найрагчид намрын улиралд дуртай байсан бөгөөд өнөөдөр бид тэдний заримтай нь уулзах болно, энэ бол A.S. Пушкин ба түүний "Гунигтай цаг.." шүлэг, Сергей Аскаков ба түүний "Намрын" товчилсон бүтээл.

Сурах бичгийг 24-р хуудас руу нээцгээе. Хайрцаг дахь үгсийг хар. (Оюутан) эдгээр үгсийг бидэнд уншаарай. (Харьцуулалт, цуглуулга). Залуус аа, ногоон өнгөтэй үгс ямар утгатай вэ? (бид энэ хэсэгт эдгээр үгстэй ажиллах болно) Бид цуглуулгаас шүлгийг харьцуулж уншина.

Мөн харьцуулах нь юу гэсэн үг болохыг хэн хэлж чадах вэ? (харьцуулалт гэдэг нь хоёр объект, бүтээлийг ижил төстэй, ялгаатай байдлаар харьцуулах явдал юм)

Цуглуулга гэж юу вэ? (цуглуулга гэдэг нь аливаа бүтээл, өгүүлэл, шүлэг, материал, баримт бичиг гэх мэтийг агуулсан ном юм)

(Цуглуулга гэдэг нь нэг буюу хэд хэдэн зохиогчийн хэд хэдэн бүтээл, түүнчлэн тодорхой сэдвээр янз бүрийн албан ёсны, шинжлэх ухаан, мэдээллийн материалыг агуулсан хэвлэл юм).

Бид шинэ тодорхойлолтуудын харьцуулалт, цуглуулгатай танилцсан бөгөөд тэдэнтэй бүх хэсэгт ажиллах болно.

Дэлгэцийг харцгаая, би та бүхэнд намрын тухай хэд хэдэн бүтээлийг танилцуулахыг хүсч байна.

Василий Поленовын "Абрамцево дахь намар" 1 зураг. В.Д. Поленов Оросын шилдэг ландшафтын зураачдын нэг гэдгээрээ алдартай. Тэрээр гадаа ландшафтын зураг зурсан анхны хүмүүсийн нэг юм.

Зураг дээр юу харагдаж байна вэ? Та жилийн аль цаг гэж бодож байна вэ? Зураач ямар өнгө хэрэглэдэг вэ?

Ой мод бидний өмнө сүрлэг нэвтэршгүй хэрэм мэт хөлдөв. Шарласан хус, улиас нь энэ нутгийн даруухан байгалийг гайхамшигтайгаар өөрчилдөг намар аль хэдийн өөрийн гэсэн цаг ирснийг илтгэж байна. Гэсэн хэдий ч хэрэв та анхааралтай ажиглавал зуны зарим тусгал, түүний өнгө нь бүдгэрч амжаагүй байгаа нь нарлаг сайхан өдөртэй хослуулан энэ зургийг харахад онцгой баяр баясгалантай, бүр баярын уур амьсгалыг бий болгодог. Модны тусгалтай голын харанхуй сэрүүн ус бидэнд амар амгалан, нам гүм байдлыг мэдрэхийн тулд урсгалаа түр зогсоосон мэт. Голын эрэг дагуу өтгөн, зөөлөн шар ногоон хивс сунадаг.

Архип Иванович Куинджигийн "Намрын" 2 зураг.

Архип Иванович Куинджигийн зургуудын дунд "Намрын" нь хамгийн алдартай зотон биш юм. Гэсэн хэдий ч энэ нь намуухан сэтгэл татам байдлаараа татагддаг.

Байгалийн талаар юу хэлэх вэ? (тэр өвөлд бэлдэж байна)

Энэ дунд байгаа модыг хар, тэр юу хийж байна вэ? (ногоон болгох)

Зөвхөн нэг мод - энэ нь найрлагын яг төвд байдаг - зөрүүдлэн ногоон өнгөтэй хэвээр байна. Ганцаардаж, бусдаасаа арай илүү гэрэл авдаг болохоор тэр байх. - Зургийн арын дэвсгэр дээр бид юу харж байна вэ? (Цаана алтан моднууд байна. Энэ нь хус байх магадлалтай). -Тэнгэр ямар байдаг вэ, залуусаа? (Тэнгэр саарал өнгөтэй, борооны эхэн үеийн утаснууд нэвт хатгасан мэт)

Иван Шишкиний 3 зураг "Алтан намар"

1888 онд ландшафтын урлагийн мастер Иван Шишкин "Алтан намар" зургаа зуржээ.

Залуус аа, байгальд юу болж байна вэ? (Байгаль нь нойрмоглож байгаа мэт ойролцоох нуурын ойролцоо нойрмог гоо үзэсгэлэнгээрээ баярлуулдаг). – Зураач ямар өнгө хэрэглэдэг вэ?

Усны талаар та юу хэлж чадах вэ? (Усан дээр хөнжил шиг унасан навчис хэвтэж байна. Усыг Шишкин маш өнгөлөг дүрсэлсэн бөгөөд энэ нь намрын сүр жавхлан, унасан навчны бүх гоо сайхныг илэрхийлдэг).

Та зургуудыг эцэс төгсгөлгүй биширч чадна! Байгалийн үзэсгэлэнт нууцууд эдгээр ландшафтууд шиг сүр жавхлантайгаар илчлэгдэхгүй. Бага зэрэг манан бүрхсэн ч үзэсгэлэнт байгаль нь намрын салхитай зэрэгцэн зүрхийг чинь цохилно.

Залуус аа, бид алдартай зураачдын хэд хэдэн намрын зургуудыг үзсэн бөгөөд тус бүр өөрийн зурсан зургууддаа сэтгэл санаагаа янз бүрээр илэрхийлдэг.

Одоо босоод жаахан амарцгаая.

Сурах бичгийн 24-р хуудасны Аня, Ваня хоёрын харилцан яриаг дүрээр нь уншина уу. ()

Аня, Ваня хоёр юу ярьж байна вэ? Намар хэн дуртай вэ? Ваня яагаад намар дургүй байдаг вэ? Тэгээд яагаад Аня?

Бүх хүмүүс намар өөр өөрөөр ханддаг;

Залуус та нар намар дуртай юу? Яагаад? (хэд хэдэн оюутны мэдэгдэл)

Профессор Самоваров бидэнд юу хэлснийг уншъя.

Самовар биднийг юунд дууддаг вэ?

Сэтгэгдэл, ажиглалтаа дамжуулахын тулд бид яагаад зохиолчдоос суралцах ёстой вэ? (Тэд өөрсдийнхөө гар урлалын мастер учраас сэтгэл, мэдрэмж, туршлагаа ажилдаа зориулж бичдэг)

Өнөөдөр бид тантай хамт байна Оросын агуу яруу найрагч А.С.-ын бүтээлтэй танилцацгаая. Пушкин "Намрын".

Дэлгэцэнд анхаарлаа хандуулаарай, энд A.S-ийн хөрөг зураг байна. Пушкин. Оросын агуу яруу найрагч, зохиолч Александр Сергеевич Пушкин 1799 оны 6-р сарын 6-нд Москвад төржээ. 12 настайдаа тэрээр уран бүтээлээ туурвиж эхэлжээ. Тэрээр маш олон шүлэг, шүлэг, үлгэр гэх мэт бичсэн.

Та A.S.-ийн ямар үлгэр мэддэг вэ. Пушкин? (Хүргэн, Санваартан ба түүний ажилчин Балдагийн үлгэр, Баавгайн үлгэр, Салтан хаан, түүний алдарт хүү, хүчирхэг баатар хунтайж Гвидон Салтанович ба үзэсгэлэнт хун гүнжийн үлгэр, Загасчин ба загасны үлгэр. , Үхсэн гүнж ба долоон богатирын үлгэр, Алтан азарган тахлын үлгэр).

Яруу найрагчийн хувьд намар бол жилийн хамгийн дуртай цаг байв. Тэр намар ихэнх бүтээлээ бичсэн. Энэ үед тэрээр: "Намар бол миний уран зохиолын цаг" гэж хэлсэн. Байгаль нь түүний сүнс байсан бөгөөд түүнд урам зориг өгсөн. А.С.Пушкин түүнд хандах бүх бодол, мэдрэмжээ шүлгээрээ илэрхийлсэн.

"Намрын" шүлэгт та танихгүй үгстэй тулгарах болно, самбарыг харцгаая.

Очи - нүд

Сэтгэл татам - биширдэг

Халхавч - тосгоны овоохой, хуучин өдрүүдэд хотын байшингууд, байшингийн амьд хэсэг ба үүдний хоорондох өрөө;

Crimson - бараан өнгийн улаан будаг, час улаан

Манан - манан.

Би шүлэг унших болно, та нар намайг номоор дагаж мөрдөөрэй

Энэ шүлэг танд таалагдсан уу? Хэрхэн?

Намар бол A.S.-ийн хамгийн дуртай цаг юм. Пушкин. Аль мөрүүд үүнийг хэлж байна вэ?

1-р мөрийг уншина уу. Зохиолч яагаад гоо сайхны салах ёс гэж нэрлэдэг вэ?

Өвөл ойртож байгааг та аль мөрөнд нь мэдэрч байна вэ?

Таны ааш яруу найрагчийн ааштай таарч байна уу? Та түүний баяр баясгалан, бахдалыг хуваалцдаг уу? Уншиж байхдаа үүнийг дамжуулаарай.

Одоо би чамд дахин шүлгээ уншина, чи сонс, тэгвэл би чамд бэлтгэл хийх хугацаа өгье.

Би чамд 5 минут өгөөд дараа нь хэд хэдэн сурагч энэ шүлгийг чангаар унших болно.

Өнөөдөр бид бас нэг зохиолч Сергей Аскаковыг танд танилцуулах болно.

Амьдралын он жилүүд: 1791 оны 9-р сарын 20, Уфа - 1859 оны 4-р сарын 30, Москва) - Оросын зохиолч.

Одоо би та бүхэнд түүний "Намрын" бүтээлийг унших болно (товчилсон)

Залуус аа, Сергей Аскаков ямар намар дуртай вэ?

Одоо та намрын байгалийн 2 өнгөлөг дүрслэлийг сонслоо. Тэд танд ямар сэтгэл хөдлөлийг бий болгодог вэ?

Та одоо ямар өнгөлөг үг, хэллэгийг мэддэг болохыг санаарай. Тэднийг A.S-ийн шүлгээс олоорой. Пушкин ба С.Аскаковын бүтээлд. Өдөр (юу?)….

Намар бол өөр. Яруу найрагчид, зохиолчид өөрсдийн бүтээлүүддээ Оросын байгальд, жилийн гайхамшигтай цаг үе болох намрын хязгааргүй хайрыг бидэнд шингээж, сэтгэлээ нээж өгсөн. Тэд бүгдээрээ жилийн энэ цагийг өөр өөрийнхөөрөө дүрсэлдэг ч намрын байгалийн сайхныг хүн бүр биширдэг. Бүх ажилд баяр баясгалан, нэгэн зэрэг шаналах уйтгар гунигийг сонсож болно.

Та яагаад баяр баясгалан, уйтгар гунигийг сонсдог вэ?

(байгалийн үхэл, гэхдээ дараа нь шинэ нь төрж, баяр баясгалан бол гоо үзэсгэлэн, намрын өнгө юм).

Өнөөдөр бид хичээл дээр юу ярьсан бэ?

Та ангидаа ямар шинэ үг сурсан бэ? (харьцуулалт, цуглуулах) Одоо та самбар дээр очиж харьцуулалт, цуглуулга гэдэг үгийн тодорхойлолтыг олох хэрэгтэй.

Бид ямар бүтээл, уран бүтээлчидтэй уулзсан бэ? (Василий Поленов "Абрамцево дахь намар", Архип Иванович Куинджи "Намар", Иван Шишкин "Алтан намар")

Бид ямар шүлэг уншсан бэ? Тэгээд хэн бичсэн бэ? (А.С. Пушкиний "Гунигтай цаг", С.Т. Аскаковын "Намар")

"Намар бол миний уран зохиолын цаг" гэж хэн хэлсэн бэ? (Пушкин А.С.)

Хэрэв та хичээл дээрээ хийсэн ажлаа өндөр үнэлдэг бол ногоон хуудсыг өргө;

Хичээлдээ сайн ажилласан бол шар хуудсыг ав;

Хэрэв та хангалттай ажиллаагүй, илүү сайн хийж чадах байсан гэж бодож байвал хуудас улаан байна.

Өнөөдөр би үнэлгээ өгч байна ...

Бид өдрийн тэмдэглэлээ нээж, гэрийн даалгавраа бичдэг. А.С.Пушкины шүлэг "Уйтгартай цаг"-ыг цээжээр сур.

Дэлгэц рүү харж, багшийг сонсож байна

"Намар" хөгжмийн зохиолыг сонсоорой.

Багшийн асуултад хариулна уу

Намрын тухай

Сурах бичиг дэх хэсгийн гарчгийг уншина уу

Үзэл бодлоо илэрхийлэх

Хүүхдүүдийн хариулт

Сурах бичгийг нээ, унш, хариул

Хүүхдийн мэдэгдэл

Дэлгэц рүү харж байна

Оюутны хариулт

Биеийн тамирын дасгал хий

Диалог унших

Намрын тухайд Аня намар дуртай. Ваня намрын улиралд дургүй байдаг, учир нь бороо байнга орж, зун дуусдаг.

Сэтгэгдэл, ажиглалтаа дамжуулахын тулд зохиолчдоос суралцдаг

Танихгүй үгстэй танилц

Шүлэг сонсох

Хүүхдүүдийн хариулт

Шүлэг уншиж байна

Багш нар сонс

Багшийн асуултад хариулна уу

Асуултанд хариулна уу

Тэдний ажлыг ангид үнэл

Гэрийн даалгавраа бичих

Багш:____________________________

Арга зүйч:____________________________

Намар бол яруу найрагч, зохиолчдод ид шидийн уран бүтээл туурвих, уран бүтээлчдэд байгалийн жинхэнэ гоо сайхныг дүрслэх урам зоригийг төрүүлдэг жилийн хамгийн сайхан цаг. Намрын цаг өөр өөр өнгөөр ​​тоглодог: шар, ногоон, улаан, хүрэн, алтан, тиймээс энэ нь хараахан дуусаагүй байна. Учир нь гурван сарын турш моднууд өнгөлөг хувцастай болж өөрчлөгддөг. Хүүхдүүд ангийнхантайгаа ой руу явж, өнгөлөг агч навч цуглуулж, хэлхээ сүлж, цэцгийн баглаа хийдэг.

Навчны өнгө өөрчлөгдөөд зогсохгүй, жимсний мод нь байгаль эхийн бидэнд өгдөг алим, лийр болон бусад жимс жимсгэнэ өгөхөөс гадна ногооноос улаан, шар өнгөтэй болж өнгө өөрчлөгддөг. Намрын өнгө нь зөвхөн хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ, мод төдийгүй 9-р сард тэнгэр цайвар, номин өнгөтэй, намрын дунд болон сүүл рүү ойртох тусам харанхуй болж, цэнхэр өнгө нь хар саарал өнгөтэй холилдож, бороо орох нь элбэг; заримдаа цас нисч, байгаль гүн нойронд автдаг.

Бүрэн эссэ

Өнгө харах, ялгах чадвар нь дэлхий дээрх хамгийн өвөрмөц шинж чанаруудын нэг бөгөөд зөвхөн хүний ​​нүд ижил төстэй шинж чанартай байдаг. Байгалийн сайхныг харахын тулд нүдээ нээж, эргэн тойрноо харахад л хангалттай. Гол горхины цэнхэр туяа, мод бутны ногоон навчис, тэнгэрийн хөх хонгил - олон янзын өнгийг жагсааж болохгүй. Өнгөний мэдрэмж нь сэтгэлийн байдалд (улаан), тайван (ногоон) нөлөөлж, гүйцэтгэлийг сайжруулдаг (шар), зарим өнгө нь сэтгэлийн хямралд оруулах чадвартай (ягаан).

Уран бүтээлчид, яруу найрагчид гээд олон хүмүүс хавар бол байгалийн үзэгдэл, гоо сайхны титэм хэмээн дүрсэлдэг. Гэхдээ түүнийг "хэрэглэгч охин" (А.С. Пушкин) гэж тодорхойлж, "уйтгартай цагийг" илүүд үздэг хүмүүс бас байдаг. Улирлын байгалийн мөчлөгийг ойролцоогоор: хавар - төрөлт, намар - хатах гэж тодорхойлж болно. Байгаль нь амьдралынхаа төгсгөлийг гайхалтай өөрчлөлтүүдээр дагалддаг. Модны эслэгийг тэжээдэг фотосинтезийн ердийн зогсолтоос эхлэн Гадаад төрхтанил ургамал.

Гайхамшигтай өөрчлөлтүүдийн намрын гурван сар 9-р сард эхэлдэг. Сургуулийн наснаас эхлэн сургуульд явахдаа хичээлдээ явах замдаа хүрээлэн буй орчны палитр дахь өөрчлөлтийг дагаж эхэлдэг. Шүүслэг ногоон навчнууд нь нимгэн, судалтай, тунгалаг болж, хэсэг хугацааны дараа тэд бүрэн хатаж, ирмэг дээр буржгар болдог. Гэхдээ энэ цагийн ид шид нь эргэн тойронд гэрэлтдэг сүүдэрт байдаг. Нэг объект нэгэн зэрэг байж болно: шар, цайвар ногоон, хүрэн, тэр ч байтугай гялалзсан улаан.

Яг энэ үед гудамжаар алхахад унасан навчийг өшиглөж, хөл, асфальтанд үрэлтээс үүдэлтэй зөөлөн чимээг сонсох нь үнэхээр тааламжтай байдаг. Намар гэхэд титэм бүрэн өнгөтэй болсон нартай өдөр дэлхий алтан мэт санагдана. Нарны туяа дэлхийг нэвтлэн дулаан ноотыг тусгаж, энэ улирлын хэт сайхан өдрүүдийг дахин санагдуулна. Эдгээр мөчид хөнгөн салхи үлээж, навчисыг урж хаях үед алтан чулуулаг эсвэл солирын бороо орох мэт мэдрэмжийг төрүүлдэг.

Халуун зунаас хүйтэн өвөл рүү шилжих тод бөгөөд өвөрмөц цаг үе нь хүн бүрт өөрийн гэсэн гоо үзэсгэлэнтэй байдаг. Хажуугаар өнгөрөх хүн хараагүй гуйлгачинд хандан "Одоо намар болж байна, гэхдээ би өнгийг нь харахгүй байна" гэж бичсэн түүх бий. Мөн энэ өдрийн турш тэнэмэл хүн урьд өмнөхөөсөө илүү их орлого олжээ. Учир нь байгалийн сайхныг харж чадахгүй байгаа энэ азгүй хүн ямар их аз жаргалыг алдсаныг хүн бүр ойлгосон.

Хэд хэдэн сонирхолтой эссэ

    Цаг агаар бидний сэтгэл санаанд ихээхэн нөлөөлдөг. Би түүнийг үргэлж сайн байгаасай гэж хүсч байна. Үнэндээ муу цаг агаартохиолдохгүй, зөв ​​үйл ажиллагааг сонгох нь чухал юм.

  • Эссэ Ажиллаж сурах нь 7-р анги

    Яагаад бүх томчууд биднийг ажил хийлгэхийг албаддаг талаар би урьд өмнө хэзээ ч бодож байгаагүй. Багаасаа л хөл дээрээ тогтож эхлэхэд тэд намайг төмс ухахаар аваачиж, жижиг хувин өгч, хошигнолоор туслахыг санал болгож эхлэв.

  • Хлестаковын хэлсэн үг, үйлдлүүд
  • Бяцхан улаан малгайт зохиолын гол дүрүүд

    Францын зохиолч Чарльз Перрогийн “Бяцхан улаан малгайт” үлгэрийн гол дүр бол Улаан малгайт хэмээх дур булаам бяцхан охин юм.

  • Гоголын "Ерөнхий байцаагч" инээдмийн жүжгийн Ляпкин-Тяпкиний шинж чанар, дүр төрх

    Ляпкин-Тяпкин овог нь товч бөгөөд тодорхой тайлбарлав мэргэжлийн чанарэнэ дүрийн. Жирийн албан тушаалтнууд Амос Федоровичоос илүү даруухан, нам гүмхэн байдаг

Мэдээжийн хэрэг зун бол жилийн гайхалтай цаг боловч намрын улирал эхлэхтэй зэрэгцэн дэлхий бүхэлдээ өөрчлөгдөж байх шиг байна. Энэ нь илүү тод, өнгөлөг болдог. Өнгө нь хоорондоо нийлж, алтан өнгө үүсгэж, зуныг нүүлгэн шилжүүлж, ой мод, хээрээр алхаж, бүх задгай талбайг өөрийнхөөрөө чимэглэж эхэлдэг.

Шидтэн-намар

Модууд түүний агуу сүр жавхлангийн өмнө дуулгавартай мөргөж, алтан навчисаа хаа сайгүй тарааж эхлэв. Олон тооны цэцэрлэгт хүрээлэн, хотын цэцэрлэгт хүрээлэнд унасан навчны чимээ тод сонсогддог. Өглөө бүр цасан цагаан манан замын хөдөлгөөнийг бүрхэнэ.

Дулааны улирал өнгөрч, ид шидийн намрын цаг эхэлж байгааг бүх зүйл харуулж байна. Тэнгэр намрын хүчинд хамгийн сүүлд бууж өгдөг. Энэ нь эцсийн мөч хүртэл зөөлөн хөх өнгөтэй хэвээр байгаа ч заримдаа борооны дусал тээсэн гунигтай үүлнүүд хөвж байдаг.

Намрын хувцас

Намар бүх модыг ихээхэн өөрчилдөг. Тэд алтан хувцас руу хурдан өөрчлөгдөж эхэлдэг. Агч нар намрын улиралд улаавтар өнгөөр ​​хувцаслаж, нарийхан хуснууд аажмаар сүлждэг. урт сүлжихшар тууз. Зөвхөн хуучин царс нь ногоон өнгөө алдаж, саарал, гунигтай болдог. Калина загварлаг охин шиг гоёмсог хувцас өмсөж, улбар шар өнгийн зүүлт зүүж эхэлдэг.

Цэцгийн мандал бүр намар авчирдаг цэцэгс, өнгөөрөө хүмүүсийн нүдийг баясгадаг. Далиа нар сүүлчийн удаа түүний дулаан туяаг эдлэхийг хүсч байгаа мэт хүнд, тод толгойгоо орхиж буй нар руу сунгав. Астерууд нь тэнгэрийн бяцхан одод шиг цэцгийн мандал дээр гоо үзэсгэлэнгээрээ гэрэлтдэг. Нарийхан мариголдууд сүүлчийн удаа бүх гоо үзэсгэлэнгээ харуулахыг оролдож байна.

Colchicum нь өтгөн, зузаан хивсэнцэрээр газрын дагуу тархдаг. Түүний жижиг навчнууд бие биенийхээ эсрэг чанга дардаг. Намрын хүйтэн жавар тэднийг дулаацуулахыг зөвшөөрдөггүй мэт, тэд өөр хоорондоо дулааныг хайж эхэлдэг. навчан дээрээ өглөөний шүүдэр дусал бүрийг болгоомжтой хадгалдаг. Навчнууд нь зөөлөн шүүдэрийг шингээж, балгаж, ханаж, намрын өнгөлөг өнгийг шингээнэ.

Байгалийн намуухан хөгжим

Зөвхөн намар л талбайн дунд түүний хөгжмийг тод сонсох боломжтой. Энэ нь өвөлжихийн тулд дулаан цаг агаар руу нисдэг тогорууны дуудлага байж магадгүй юм. Нүцгэн моддын хооронд чухал алхаж буй салхины орилох нь намрын аялгууг бүрэн гүйцэд нөхдөг. Гэхдээ салхинд авсан торны нимгэн утаснууд бараг сонсогдохгүй байна.

Мэдээжийн хэрэг намрын өнгө нь намрын хөгжмийг төгс нөхдөг. Энэ ид шидтэй цаг үеийн алтан цэцэгс, өнгө төрхгүй байсан бол энэ жилийн хамгийн уйтгартай үе байх байсан. Гэхдээ намар жил бүр хүмүүст өгдөг бэлгээр биднийг гайхшруулахыг бүх талаар хичээдэг.

Эдгээр өнгө нь энэ цаг үе эхлэхийг олон сарын турш хүлээж байсан байгалийн сэтгэл санааг бүхэлд нь сүүдэрт нь бүрэн илэрхийлж чаддаг. Одоо та навчийг хаяж, өвлийн хүйтэнд бэлдэж болно. Ийм учраас хүйтэн цаг агаар сэтгэлгүй, цайвар өнгөтэй ирэхээс өмнө намрын бүх өнгийг аль болох санаж байх хэрэгтэй.

Яруу найрагчид ба намар

Намар бол бараг алдартай яруу найрагч, зохиолч бүр бүтээлдээ энэ цагийг дурдахыг олон удаа оролдсон жилийн гайхалтай цаг үе юм. Александр Сергеевич Пушкин хүртэл намрын өвөрмөц өнгийг шүлэгтээ бичсэн байдаг. Некрасов түүнийг бүтээлдээ маш олон удаа дурдсан байдаг. Гэхдээ бусад улирлаас тэс өөр намрын хувь хүний ​​зан чанарыг яруу найрагч болгон гаргаж чадаагүй.

Авьяаслаг зураач: "Намрын өнгө" сэдэв

Намар бол санааг аль болох гоё илэрхийлж чаддаг авьяаслаг уран бүтээлч юм. Энэ нь бүх мод, ургамлыг алтан, улбар шар өнгөтэй болгож чадна. Хүн бүр зуны улиралд дуртай байдаг ч энэ үед модны навчнууд зөвхөн ногоон өнгөтэй байдаг.

Намар шиг цагт тэд олон цагийн турш нүдийг баясгах янз бүрийн сүүдэртэй болдог. Ихэнх хүмүүс гербарий цуглуулдаг нь хоосон биш юм. Энэ бол намрын тод өнгийг олон жилийн ой санамжинд үлдээх боломж юм. Энэ бол дэлхий бүхэлдээ эрс өөрчлөгдөж эхэлдэг жилийн цаг юм.

Намрын бүх өнгө тод ногоо

Энэ үед хүнсний ногоо, жимс жимсгэнэ цуглуулах ажил эхэлдэг. Ялангуяа ургац хураалтын үеэр намрын бүх өнгө, өнгийг харж болно. Хулуу нь тод улбар шар болж, шинэхэн ухсан төмс нь хүрэн, ягаан өнгөтэй болдог. Улаан лооль нь тод улаан өнгөөр ​​ялгагддаг бөгөөд байцаа нь эдгээр бүх өнгийг ногоон сүүдэрээр шингэлдэг. Энэ бол зуны өдрүүдийг санагдуулдаг цорын ганц ногоо юм.

Гэсэн хэдий ч ихэнх хүмүүс намрын улиралд дуртай байдаг, учир нь жилийн энэ үед том, анхилуун үнэртэй мөөг унасан навчны зузаан доороос хурдан гарч эхэлдэг. Намрын ойд юутай ч харьцуулах боломжгүй. Эцсийн эцэст, мөөг, ой модны үнэр нь унасан навчны тод өнгөтэй нягт холбоотой байдаг.

Гэхдээ намар нь хүрээлэн буй орчныг төдийгүй олон хүнийг эрс өөрчилж чадна гэдгийг тэмдэглэх нь зүйтэй. Эцсийн эцэст, жилийн яг энэ үед бүтээлч хүмүүсийн сэтгэлд урам зориг ирэх үе эхэлдэг. Өвөл бүхнийг цасан цагаан хөнжлөөр нөмрөхөөс өмнө сэтгэл хангалуун байх ёстой намрын тод өнгийг шүлэг бичиж, алдаршуулахад бэлэн байна.

Хүүхэд насны дурсамж

Хүүхдүүд ч бас намар дуртай. Эцсийн эцэст жилийн энэ үед эцэг эхчүүд өнгө өнгийн резинэн гутал өмсөж, шалбааг дундуур гүйж, хайхрамжгүй амьдралаа сайхан өнгөрүүлдэг. Гагцхүү энэ мөчид л ээж нь хүүхдээ хөлийг нь норгож, хувцсаа бохирдууллаа гэж загнаж чадахгүй.

Эцсийн эцэст ээж нь түүний дурсамжинд дахин жаахан байсан бөгөөд борооны доор найзуудтайгаа зугаацаж, өнгөт шүхэр дор том дуслуудаас нуугдаж байв. Ажилдаа явах шаардлагагүй, янз бүрийн зүйлд санаа зовох шаардлагагүй байсан би тэр даруй хайхрамжгүй хүүхэд насандаа буцаж очихыг хүсч байна. Та зүгээр л өдөржин шалбааг дундуур гүйж, бохирдсон зүйлсийг бохирдуулж болно, халамжтай ээж урьдчилан сэргийлэхийн тулд түүнийг хашгирч байсан ч үүнийг угаах нь гарцаагүй.

Намар ба бид

Хүн бүр намрын улиралтай холбоотой онцгой дурсамжтай байдаг. Зарим хүмүүсийн хувьд энэ бол хайртай хүнтэйгээ анхны үнсэлт бөгөөд хоёулаа удаан хүлээсэн боловч хэн ч анхны алхмыг хийж зүрхэлсэнгүй. Мөн зарим хүмүүсийн хувьд хүүхэд төрөх нь. Та амаржих газрын цонхны доор унаж буй навчнуудын дор зогсоод, хайртай хүү, охиноо цонхоор харуулахыг хүлээх үед.

Гэсэн хэдий ч намар байхгүй бол дэлхий дээрх амьдрал уйтгартай, нэгэн хэвийн байх болно. Энэ цаг бол халуун зуныг мартаж, хүйтэн цаг агаар эхлэхэд бэлтгэх сайхан цаг юм. Гэвч түүний эхэн үедээ авчирдаг намрын тод өнгө хүмүүсийн дурсамжинд байнга үлддэг. Эдгээр нь өвлийн урт орой, гадаа хүйтэн жавартай үед та болон танай гэр бүл шатаж буй галын дэргэд халуун цай ууж байх үед сэтгэлийг дулаацуулж чадах дурсамжууд юм.

Хуудас 13

Аня: Намрын улиралд байгальд маш олон сонирхолтой зүйл тохиолддог!
Ваня: Гэхдээ энэ нь онцгой зүйл биш юм шиг санагдаж байна: бүх зүйл ногоон байсан - одоо шар өнгөтэй байна.

  • Ваня зөв үү?
    Таны бодлоор намрын улиралд байгальд юу өөрчлөгддөгийг бичээрэй.

Навчны өнгө өөрчлөгдөх, навч унах нь мод, бут сөөгний амьдралын намрын гол үзэгдэл юм. Мөн жилийн энэ цаг үеийн өвөрмөц гоо сайхны гол эх сурвалж. Нар тэнгэрт тийм өндөрт мандахаа больсон. Эхний хяруу 9-р сард гарч ирдэг. Жижиг, шиврээ бороотой, удаан үргэлжилсэн бороо ихэвчлэн ордог. Агаар чийглэг болж, өтгөн манан усан дээгүүр тархдаг. Өвс нь бор өнгөтэй болж, бүдгэрч, харин гладиоли, chrysanthemums, asters, dahlias, marigolds цэцэглэж нүдийг баясгадаг. Намрын ойд олон мөөг гарч ирдэг. Шавжнууд өвлийн улиралд хөрсөнд, модны холтос, унасан навчны дор нуугддаг. Жил бүрийн намар хавар болтол манай нутгаас олон шувуу нисдэг. Амьтад өвөлдөө бэлдэж байна.

Хуудас 14-15

Ажиглаж сурах

Д.Мамин-Сибирякын “Саарал хүзүү” бүтээлийг та мэдэх үү?

  • Энэ гайхалтай түүхийн мөрүүдийг уншаарай.
  • Текстэнд онцолсон хэллэгүүд дээр үндэслэн төлөвлөгөө гарга.
  • Текстийг дахин ярихад бэлэн байгаарай.

Өвс шарласан намрын анхны хүйтэн бүх шувуудыг түгшүүртэй байдалд оруулав. Хүн бүр холын аянд бэлтгэж эхэлсэн бөгөөд бүгд ийм ноцтой, санаа зовсон харцтай байв.Тийм ээ, хэдэн мянган бээрийн зайд нисэх амаргүй... Замдаа хичнээн хөөрхий шувууд ядарч туйлдаж, хэчнээн нь янз бүрийн ослоос болж үхэх бол - ерөнхийдөө нухацтай бодох зүйл байсан.
Ноцтой том шувуу- хун, галуу, нугасууд удахгүй болох эр зоригийн хүндрэлийг ухамсарлаж, чухал агаартай аялалд бэлтгэж байв; Хамгийн их чимээ шуугиантай, шуугиан дэгдээж, шуугиан тарьсан нь жижиг шувууд байсан - элсэрхэг, фалароп, дунлин, дунни, пловер. Тэд эртнээс сүргээрээ цугларч, нэг эргээс нөгөө эрэг рүү, гүехэн, намаг дундуур хэн нэгэн атга вандуй хаясан мэт хурдтай явж байв...
Мөн цаг хугацаа ямар хурдан нисэв! Хүйтэн өглөөний бүхэл бүтэн цуврал тоглолт аль хэдийн болж, жавар нь хусыг шарлаж, улиасыг улаан болгожээ.Голын ус харанхуйлж, эрэг нь нүцгэн байсан тул гол нь өөрөө томорч байв - эрэг орчмын ургалт хурдан навчаа алдаж байв. Намрын хүйтэн салхи хатсан навчийг урж тасдаж аваад явчихав. Тэнгэр ихэвчлэн хүнд үүлээр бүрхэгдэж, намрын зөөлөн бороо ордог байв.Ерөнхийдөө сайн зүйл бага байсан бөгөөд тэд олон өдрийн турш нүүдлийн шувуудын сүргийн хажуугаар гүйж байв ...
Гол дуучид хүйтнийг хүлээлгүй нисэн одсон тул ой харанхуй, чимээгүй байв.

1. Холын нислэгт нухацтай бэлдэх.
2. Хүйтэн өглөө.
3. Хүнд үүлтэй намрын тэнгэр.

Хуудас 16

  • Номын сангаас олоод түүхийг бүтнээр нь уншаарай.

Д.Н. Мамин-Сибиряк "Саарал хүзүү"

  • Асуултуудад хариулна уу. Текст дэх үгсийг ашиглан бич.

1. Намрын ой ямар байсан бэ?

Гол дуучид хүйтнийг хүлээлгүй нисэн одсон тул ой нь харанхуй, чимээгүй байв.

2. Гол мөрөн ямар байсан бэ?

Голын ус харанхуйлж, эрэг нь нүцгэн байсан тул гол нь өөрөө томорчээ.

3. Тэнгэр ямар байсан бэ?

Тэнгэр ихэвчлэн хүнд үүлээр бүрхэгдэж, намрын сайхан бороо ордог байв.

4. Шувууд хэрхэн биеэ авч явдаг байсан бэ?

Хүн бүр холын аянд бэлтгэж эхэлсэн бөгөөд бүгд ийм ноцтой, санаа зовсон харцтай байв..

  • Уншсан зохиолуудаасаа эпитет болон харьцуулалт бич.

Намархүйтэн, ноцтой, санаа зовсонхарах, ядуушувууд, өөросол,ноцтойтом шувуу, чухал ач холбогдолтойхарах, удахгүй болохэр зориг; жижигшувууд, яг хэн атга вандуй шидсэн , хүйтэнөглөөний баяр, хүйтэн намарсалхи, хүндүүлс, жижиг намарбороо, лЕХ харанхуй, чимээгүй.

Хуудас 17

БҮТЭЭЛЧ ДААЛГАВАР

Өгүүллэг бичих

  • "Намрын ойн өнгө" сэдвээр зөв үгсийг сонго. "Тайлбар толь" нь даалгавраа даван туулахад тань тусална.

Намрын ойн өнгө

Намар ирлээ. Модны навчнууд өнгөө өөрчилж, алтан өнгөтэй болжээ. Тэнгэр ихэвчлэн хөмсөг зангидаж, хөмсөг шиг намхан, саарал үүлнүүд шилждэг. Заримдаа бага зэрэг бороо ордог. Ой мод намрын сүүлчийн өнгөнд баярласан хэвээр байгаа ч шувууд аль хэдийн сүргээрээ цугларч, дулаан цаг агаар руу нисэхээр бэлтгэж байв. Ойд маш олон мөөг гарч ирэв. Тэдний гялалзсан бор, улаан малгай энд тэндгүй харагдана. Цэвэрлэгээний ирмэг дээр, галын голомт шиг, улаавтар улаан өнгийн бөөгнөрөлтэй жимснүүд тод улаан өнгөтэй байв.

Хуудас 18

  • Намрын байгалийг ажиглаж, өөрийнхөө түүхийг бичээрэй. Гарчиг.
    Дүрслэх үгсийг ашиглахаа бүү мартаарай. Үүссэн текст дээр тэдгээрийн доогуур зур.

Намрын ойд намрын өнгө

Ойд алхаж байхдаа намрын бүх өнгийг харж болно хивсний зам дагууөнгөлөг навчнаас. Шувууд янз бүрийн дуу хоолойгоор магтаалын үгсийг дагуулдаг алтан чимэглэл. Та энд ямар төрлийн хувцас харахгүй байна! Хус ичимхий зогсож байна алтан наран даашинзтай. Осинки урагш ир тод улаан даашинзтай. Царс моднууд ямар нэг зүйлийн талаар маргаж байна ногоон смокинг өмссөн. Ганц бие мод шатаж байна галт дөлтүүний ер бусын хувцастай. Тэдний өвлийн нойрны өмнөх намрын сүүлчийн бөмбөг удахгүй эхэлнэ.

Хуудас 19

Шүлэг бичих

  • Хамтдаа дараах үгсийн шүлэг олохыг хичээцгээе.
    туулай - цахлай,
    аяга - хатаах,
    муур - дундах.
  • Одоо дараах үгсэд өөрийн шүлгийг сонго.

хулгана - хүүхэд, тэнэг, хулчгар;
шураг - эзэгтэй, бүгдийг мэддэг, зүлэг;
гол - гүн, үүл, өргөн;
Залуус- зулзага, гөлөг, тахиа;
найз охин - охин, тосгон, дитти;
муур - хүүхэд, арслан, барын бэлтрэг;
цэцэрлэг - хувиргах, цас орох, нар жаргах;
будах - будах ном, ногоон нүдтэй, үлгэр;
боргоцой - хүүхдүүд, флэш, ах нар аа;

ЗОХИОЛЧДЫН ХУРАЛДААН

Хуудас 20-21

  • “Намрын өдөр” гунигтай шүлэг бичье.

Намрын өдөр

Оросын яруу найрагчдын бүтээлд хамгийн их дурдагдсан сэдвүүдийн нэг бол байгалийн сэдэв юм. Энэ бол эх орон, Оросын хайртай орон зайг хайрлах хязгааргүй хайртай нягт холбоотой юм. Бүтээгч бүрийн зүрх сэтгэл зүгээр л Оросын газар нутгийн гоо үзэсгэлэнг биширч, эмзэг мэдрэмжээр дүүрэн байдаг. Оросын яруу найрагчдын намрын тухай номууд үргэлж сайхан өнгө, сэтгэл хөдлөлөөр дүүрэн байдаг. ОХУ-д амьдардаг, түүний үзэсгэлэнт газар нутгийг гайхшруулж чадахгүй хүн гэж байдаггүй. Нэгэн цагт түүний зочин болсон хүмүүс хязгааргүй задгай газар, ой модны ногоон байгууламж, олон гол мөрөн, нууруудын толин тусгал гадаргууг хэзээ ч мартаж чадахгүй.

Оросын байгалийн мартагдашгүй гоо үзэсгэлэн буюу Оросын яруу найрагчдын бүтээл дэх намар

Мэдээж эх орныхоо байгаль эхийг хайрлахгүй, хайхрамжгүй, зохицон амьдрахгүй бол эх орондоо үнэнч байх боломжгүй. Бүтээгч бүр өөрийн дуртай улиралтай байдаг. Харин намар л тэдэнд агуу, үхэшгүй мөнхийн бүтээл туурвих урам зориг өгдөг. Оросын яруу найрагчдын яруу найрагт энэ бол сэтгэгдэл, гүн гүнзгий мэдрэмжийн шавхагдашгүй эх сурвалж юм.

Бүх зууны янз бүрийн яруу найрагчид энэ цагийг өөр өөрийнхөөрөө мэдэрч, дүрсэлсэн байдаг. Тэдний заримд нь энэ нь бүдгэрч буй цаг үе юм шиг санагддаг бол зарим нь эсрэгээрээ сүүлчийнх нь тэнгэрийн хөх туяанд эргэлдэж, эсвэл анхны хяруунд баригдсан хүйтэн жаварт бага зэрэг бүрхэгдсэн бүдгэрсэн цэцэг, өвсийг биширдэг. Бүүр бүдгэрч буй үүлэн чөлөөний дээгүүр үүлс бүрхэх нь хүртэл бахдалтай, жирийн бороо урсан өнгөрч буй зуны халуун өдрүүдийг үдэх намрын нулимс мэт.

Энэ сайхан үеийг агуу бүтээлдээ дурдаагүй Оросын зохиолч байхгүй байх. Намрын тухай Оросын яруу найрагчдын бичсэн аливаа номонд ишлэл, афоризмд ихэвчлэн хэрэглэгддэг олон гайхалтай үгс, мартагдашгүй хэллэгүүд байдаг.

Агуу Пушкин ба түүний дуртай улирал

Жишээлбэл, Александр Сергеевич Пушкин бүтээлдээ бүх улирлыг дүрсэлсэн боловч "Одоо бол миний цаг: би хавар дургүй ..." гэж намрыг илүүд үздэг байсныг түүний олон мөрөөс ойлгож болно.

Пушкин хэзээ ч мартагдашгүй бүтээлээ бичихдээ тусгай сэдвийг сонгоогүй. Түүний урам зоригийн эх сурвалж нь амьдрал өөрөө бүх илрэлтэй байсан. Александр Сергеевич өөрийн хайртай эх оронтой холбоотой бүх зүйлд санаа зовж байв. Түүнд хязгааргүй хайр, байгалийг ойлгох ухаан байсан. Түүний дуу чимээ, элбэг дэлбэг өнгө, гайхалтай үнэр. Оросын агуу яруу найрагч улирал бүрт онцгой сэтгэл татам байдаг.

Гэхдээ тэр намрын улиралд их дуртай байсан бөгөөд энэ гайхамшигт цаг үед олон тооны давтагдашгүй мөрүүдийг зориулжээ. Бид түүний уран зохиолын сан хөмрөгийг дүүргэсэн Александр Сергеевичийн олон бүтээлийг түүнд өртэй юм.

Мэдрэмж, сэтгэл хөдлөлийг хамгийн агуу бүтээгчийн анхааралтайгаар дамжуулсан

Пушкиний намрын тухай шүлгүүд нь түүний эсрэг тэсрэг шинж чанаруудыг тусгасан байдаг. Энэ нь: "Гуйтгар гунигтай цаг!" Эдгээр яруу найргийн мөрүүд нь бидэнд маш танил бөгөөд ойлгомжтой мэт санагдсан тул яруу найрагт ашигласан үгс хоорондоо хэр нийцэхгүй байгааг бид огт боддоггүй.

"Гунигтай цаг", "нүдний сэтгэл татам". Эцсийн эцэст уйтгартай гэдэг нь нэг хэвийн бороо, намуухан саарал тэнгэрт уйтгартай, чийглэг, хүйтэн салхитай эвгүй, уйтгартай гэсэн үг юм. Мөн сэтгэл татам зүйл бол сэтгэл татам, гоо үзэсгэлэн юм. Мэдээжийн хэрэг, энэ хослол нь гайхшруулж чадахгүй. Гэхдээ яг энэ нь Оросын яруу найрагчдын дууны шүлгийн лейтмотив болсон юм.

Жилийн өөр ямар ч цагийг дур булаам алтан улирлын баялаг, тансаг туяатай харьцуулж болохгүй: "Би байгалийн өтгөн ялзралд дуртай ...".

Бүтээлч байдлын онцгой үе

Мянган найман зуун гучин гурван онд Болдинод бүтээгдсэн "Намрын" дараагийн бүтээлд, яруу найрагчийн бүтээлийн яг тэр үед, эрдэмтэд хожим Болдиногийн намар гэж нэрлэх болно, Александр Сергеевич яагаад энэ цагийг хайрладаг тухайгаа тайлбарлав. "...Бүх намар би дахин цэцэглэдэг..." гэсэн урам зоригийн хамгийн урт мөчүүдийг энэ өдрүүдэд мэдэрдэг.

Пушкин намар бүтээлчээр аз жаргалтай байв. Гэхдээ цөөхөн хүн саарал ландшафт, нүцгэн бут сөөг, хүнд тэнгэрийг хараад, энэ үеийн хүйтэн амьсгал, анхны цас авчрах гэж буй салхи улам бүр нэмэгдэж байгааг мэдэрч, энэ цаг үед онцгой гоо үзэсгэлэнг ялгаж чаддаг. Ялангуяа байгалиас бидэнд өгсөн зүйлийг хүндэтгэл, талархалтайгаар хүлээн авах. Намрын тухай Пушкиний бүх шүлэг үргэлж онцгой хайр, түүний бэлгийг хүндэтгэх эмзэглэлээр дүүрэн байдаг.

Хорьдугаар зууны яруу найрагч Иван Алексеевич

Өөр нэг гайхамшигтай, алдартай зохиолч Иван Алексеевич Бунин намрын тухай шүлэг бичжээ. “Үдэш” шүлэгт тэрээр жижиг, саарал зүйлээс ч гэсэн онцгой сайхан, гэгээлэг зүйлийг олж авах авьяасаа хуваалцдаг: "Бид үргэлж аз жаргалын тухай санаж байна, магадгүй энэ намрын цэцэрлэг юм."

Жишээлбэл, тэрээр ойд навчис унж, баяр баясгалан, баяр баясгалан холилдсон мэдрэмжийг "Навчсан чимээ, эргэн тойронд нисч байна ..." шүлэг, "Навчсан чимээ шуугиан" шүлэгт дүрсэлж баршгүй сайхан дүрслэв. Навч унах”: “Ой бол будсан цамхаг шиг...”. Эдгээр мөрүүдийг уншихад таныг ид шид, эмзэглэлээр дүүргэсэн намрын ойн гайхамшигт үлгэрт аваачиж байгаа юм шиг санагддаг.

Зохиогчийн мэдрэмжийн онцгой хослол

Уйтгар гуниг, баяр баясгалан, гоо үзэсгэлэн, ландшафтын даруу байдал гэх мэт хослолыг хялбархан тайлбарлаж болно, учир нь ерөнхийдөө "Оросын ландшафт" гэсэн ойлголт нь үндэсний ландшафтыг илэрхийлдэг тул Оросын хүний ​​оюун санааны дүр төрхийг илэрхийлдэг. Түүний оюун санааны ертөнцийг үзэх үзэл, өөрөөр хэлбэл байгалийн Ортодокс ертөнцийг үзэх үзэл.

Эдгээр мэдрэмжүүд нь Оросын яруу найрагчдын намрын тухай бүх номууд төдийгүй Оросын алдартай зураачдын олон уран зургуудаар дүүрэн байдаг. Тэд бүгд түүний онцгой сэтгэл татам байдлыг илэрхийлэхийн тулд адилхан хичээсэн. Тиймээс жилийн энэ цаг үеийн өнгөний хамгийн бүрэн дүр зургийг олж авахын тулд та яруу найрагчдын мөрүүдийг уншсанаар Оросын ландшафтын зураачдын агуу бүтээлүүдийг үзэх боломжтой.

Бяцхан хүүхдүүдэд зориулсан намрын богино шүлэг

Намрын тухай шүлгүүд нь Николай Алексеевич Заболоцкийн бичсэн богино, гэхдээ ер бусын дүрслэл юм. Нэгийг нь “Бороонд” гэдэг: “Шүхэр минь шувуу шиг урагдсан...”. Намар өөрөө бүх оршин суугчидтай бүхэл бүтэн гайхалтай ертөнц байдаг ижил зохиолчийн өөр нэг шүлгийг нэрлэдэг.

Эх орны чинь байгаль бол шавхагдашгүй урам зориг юм. Түүний тухай бичсэн яруу найрагч бүр түүний нэг хэсэг мэт санагддаг. Энэ бол байгалийн сүнсэнд нэвтэрч, түүний хэлийг сонсож, ойлгох чадвартай Оросын бүтээлч бүтээлүүд байв. Бага наснаасаа бидний эргэн тойрон дахь хүрээлэн буй орчинтой зохицох мэдрэмжийг бий болгож эхлэх нь маш чухал юм. Хус мод, өвсний ир, тэр ч байтугай энгийн дусал бороотой.

Мэдээжийн хэрэг аливаа том бүтээлийг хүүхдүүдэд ойлгоход хэцүү байх болно, намрын тухай шүлэг нь богино, гэхдээ тийм ч таатай мөрүүдээр дүүрэн байдаг бөгөөд цээжлэх, цаашдын хэлэлцүүлэгт хамгийн тохиромжтой байх болно.

Сергей Есенинийг дүгнэх цаг болжээ

Намар бол зөвхөн жилийн цаг биш, хүний ​​амьдралын цаг үе, амар амгалан, нам гүмхэн, туулсан амьдралыг эргэцүүлэн дүгнэж, дүгнэдэг үе юм. Энэ хослолоор Оросын яруу найрагч Сергей Есенин өөрийгөө хардаг. Тэрээр: "Өө, энэ намрын нас надад залуу нас, зуныхаас илүү хайртай!"

Зөвхөн өөрт нь тохиолдсон гашуун гунигтай, тэр үед эх орон, газар шороо, байгаль дэлхийгээ хайрлахын аргагүй мэдрэмжээр тэрээр өөр нэгэн шүлэгт бичжээ: "Талбайнууд дарагдсан, төгөл нь нүцгэн ус нь манан, чийг үүсгэдэг." Уянгын баатрын зохиолчийн сэтгэцийн байдлыг амьгүй зүйл рүү шилжүүлэх нь Есениний яруу найргийн бас нэг онцлог юм.

Оросын яруу найрагчдын бүх галактикийн өвөрмөц шинж чанар нь уянгын баатрын байгалийн ертөнц ба хүний ​​​​сэтгэлийн төлөв байдлын хоорондын уялдаа холбоо, давхцал юм.

Фетийн бүтээл дэх намрын дүр

Афанасий Фетийн бүтээлүүд бол хүүхдүүдэд зориулсан намрын тухай хамгийн гайхамшигтай шүлэг юм. Хэдийгээр тэдгээр нь нэлээд утга учиртай, гүн гүнзгий утгатай боловч бага насны хүүхдүүдэд маш энгийн бөгөөд ойлгомжтой хэвээр байна.

Яруу найрагч бүр намрын дүр төрхөөр өөрийгөө хардаг. Жишээлбэл, Фет үүнийг уйтгар гуниг, гунигтай цаг гэж төсөөлдөг бөгөөд энэ нь удахгүй баяр хөөртэй, тааламжтай цаг болж хувирах болно. “Ангуут ​​ан” шүлэгт энэ цагийг яг ингэж илэрхийлсэн байдаг гэж бодъё: “Нүцгэн талбайгаас сүүлчийн боодол авчирлаа...”. Энд л яг энэ тайтгарал тод илэрдэг, жишээлбэл ан агнуурт.

Жилийн хамгийн гайхамшигтай цаг үеийн алтан цаг

Гэхдээ намрын эхэн үед ямар үзэсгэлэнтэй юм бэ! Олон хүмүүс үүнийг Алтан гэж нэрлэдэг. Тэнгэрийн ер бусын цэнхэр өнгө, ой модны тансаг тансаг чимэглэл, ер бусын, зөвхөн намрын шинэхэн салхи. Оросын яруу найрагчдын олон номонд нойрмоглож буй байгалийн энэ байдлыг яг таг дүрсэлсэн байдаг. Тэрээр зуны халуунд дөнгөж амарч эхлэхэд шумуул нь ядаргаатай болж, өвөл байгаа талаар ямар ч санаа алга.

Хүүхдэд зориулсан намрын тухай гайхалтай шүлэг бичсэн өөр нэг зохиолч бол Федор Тютчев юм. "Эхний намар байдаг ...". Зохиолч бүдгэрч буй байгалиас харсан асар олон өнгө аясыг хичнээн өнгөлөг, үнэн зөв илэрхийлж чадсан бэ? Шүлэгт байгаа уйтгар гуниг хүртэл энэ гайхалтай цаг үе шиг ямар нэгэн байдлаар гэрэл гэгээтэй, гэрэл гэгээтэй байдаг.

Сүр жавхлант хунтайж Константин Константиновичийн бүтээлүүд

Ийм дууны шүлгийн дотроос ядаж нэг зохиолчийн эсвэл нэг бүтээлийн нэрийг ялгахад хэцүү байдаг. Оросын яруу найрагчдын намрын тухай шүлгүүд бол манай яруу найргийн жинхэнэ сувд юм. Гэхдээ ландшафтын уянгын уран зохиолд онцгой байр суурийг "Улирал" хэмээх шүлгийн бүхэл бүтэн цикл бүхий сүр жавхлант хунтайж Константин Романовын бүтээл эзэлдэг.

Энэ цуглуулгын бүх зүйл маш ойлгомжтой бөгөөд энгийн. Хавар бол залуу нас, хайр дурлал, шинэчлэгдсэн байгалийн үзэсгэлэнт сайхан цаг, зун бол цэцэгсийн баяр боловч намар бол нам гүм, өвөрмөц үнэр, чимээ шуугианаар тодорхойлогддог. Мөн энэ зохиолчийн хувьд бүдгэрч буй цаг хугацаа нь сэтгэл татам зүйлээр дүүрэн байдаг. Гунигтай, амьгүй өдрүүдэд тэрээр ямар их дур булаам хардаг вэ: "Манай намар бүдгэрсэн талбарт ямар сэтгэл татам нам гүм юм бэ ..."

Ханхүүгийн бүтээлүүд нь зөвхөн яруу найргаар төдийгүй Христийн шашны ертөнцийг үзэх үзлээр дүүрэн байдаг. Даруу байдал, тэвчээр, дуулгавартай байдал нь түүний шүлгийг шимтэн үзэхэд шууд мэдрэгддэг.

Орчин үеийн бүтээлч байдал

Цаг хугацаа өөрчлөгдөж байгаа ч Оросын яруу найрагчийн байгаль, түүний эргэн тойрон дахь ертөнцийг үзэх үзэл өөрчлөгддөггүй. Орчин үеийн, одоо нас барсан яруу найрагч Рубцов "Би дахин бичихгүй ..." гэж бүтээлдээ маш нарийн дурдсан байдаг.

Николай Михайловичийн шүлгүүд нь мэдээжийн хэрэг манай орос дууны үргэлжлэл гэж хэлэх ёстой. Энэ яруу найрагчийн бүх бүтээлүүд, тэр дундаа намрын тухай шүлгүүд нь ер бусын дүрслэл, сэтгэлд дулаахан энгийн, чин сэтгэлээсээ ялгардаг. Бидний орчин үеийн цаг үе түүний бүтээлүүдээс шууд мэдрэгддэг. Гэхдээ тэдгээр нь Тютчев, Фет нарын бүтээлүүдийн тодорхой тэмдэглэлийг агуулдаг бөгөөд үүнийг "Муудсан ойн овоохойд" шүлэгт маш тодорхой илэрхийлсэн байдаг.

Николай Рубцовын дууны үг, хэрэв бид намрын тухай шүлгийг авч үзвэл, зарим талаараа Есениний бүтээлүүдтэй төстэй байдаг, тэдгээр нь бас цоглог, гэрэл гэгээтэй байдаг бөгөөд тэдгээр нь Оросын нутаг дэвсгэрийг онцгой биширдэг, хүндэтгэлтэй, хайрладаг.

Намрын дууны үгийн онцлог, эсвэл Оросын яруу найрагчдын намрын тухай ишлэлүүд

Намрын дууны үгнээс яруу найрагч хэрхэн дүр бүтээж байгааг ажиглах нь их сонирхолтой байдаг. Тэгээд ч тэр гадаа бороо орж, модноос навч унаж байна гэж хэзээ ч шууд хэлэхгүй. Оросын яруу найрагчдын намрын тухай бүх шүлгүүд нь уран зураг, дүрслэх янз бүрийн арга техникээр дүүрэн байдаг, өөрөөр хэлбэл зураач амьд биетийн шинж чанарыг амьгүй зүйлтэй холбосон байдаг.

Гэхдээ шүлгийн өвөрмөц дүр төрхийг бий болгодог бусад яруу найргийн арга хэрэгсэлд хандах нь тийм ч сонирхолтой биш юм. Жишээлбэл, харьцуулалт эсвэл зүйрлэл. Яруу найрагч бүрийн бүтээлээс ийм олон шүлгийг олж болно.

Намрын тухай Оросын яруу найрагчдын олон бүтээл нь алдартай дуунуудын үндэс болсон бөгөөд заримыг нь зарим киноны дүрээс иш татдаг бөгөөд сургуулиас нь хүний ​​​​ой санамжинд ямар нэгэн зүйл үүрд хадгалагддаг. Мөн зарим онцгой хөдөлж буй мөрүүдийг ишлэл болгон хувиргаж, ашигладаг Өдөр тутмын амьдрал, заримдаа бүтээлийн зохиогчийг дурдаагүй ч гэсэн.

Намрын нэгэн өдөр таны сэтгэл маш их гунигтай болвол та ой руу явж шувуудын дуулж буй дууг сонсох, хэрэм үсрэх, унах навчийг үзэх, Оросын яруу найрагчдын намрын тухай номуудыг санаж байх хэрэгтэй. Тэгээд тэр даруй зүрх сэтгэл нь гунигтай байдлаас ангижрах бөгөөд энэ алтан цаг үед сэрээж чадах хамгийн сайхан мэдрэмжүүд сэтгэлд сэргэх болно.



Сэдвийн үргэлжлэл:
Татварын систем

Олон хүмүүс хувийн бизнесээ эхлүүлэхийг мөрөөддөг ч тэд үүнийг хийж чадахгүй. Ихэнхдээ тэднийг зогсоож буй гол саад бэрхшээлийн хувьд тэд дутагдлыг...

Шинэ нийтлэлүүд
/
Алдартай